Praha,
26
Říjen
2015
|
14:10
Europe/Amsterdam

CBRE: Automobiloví dodavatelé mají zájem o nové regiony

Poptávka automobilových dodavatelů bude v roce 2015 nejvyšší za posledních pět let

Shrnutí

CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, vydala studii, která monitoruje vývoj poptávky automobilových dodavatelů v České republice. Studie poukazuje na to, že mnohé stávající regiony, které jsou oblíbené díky své blízkosti k automobilkám, nestačí uspokojovat zájem automobilových dodavatelů, který je v roce 2015 rekordní. Ti jsou nuceni hledat nové místa pro umístění své výroby.

Za první pololetí letošního roku tvoří automobilový sektor téměř třetinu realizovaných poptávek po výrobních a skladovacích prostorech. Navíc podle studie CBRE si letos tento obor vyžádá rekordní plochy k nájmu.

Lukáš Šaling, Senior Industrial Agent společnosti CBRE
Sledujeme stále vysokou poptávku automobilových dodavatelů po lokalitách, které jsou tradičně v hledáčku zahraničních investorů z tohoto segmentu. Nově vzrostl zájem také po alternativních lokalitách, jako jsou severní Čechy nebo Morava. V těchto oblastech není tak ještě saturován pracovní trh a při tom stále splňují klíčové požadavky - dobrá infrastruktura a připravené industriální zóny.
Lukáš Šaling, Senior Industrial Agent společnosti CBRE

Největší centra automobilového průmyslu v České republice jsou například Mladá Boleslav, Plzeň či okolí TPCA v Kolíně nebo závod Škody Auto v Kvasinách. Investoři se navíc začali zajímat o nové lokality, jako jsou severní Čechy nebo Morava, protože stávající průmyslové zóny jsou z velké části obsazené.

Kromě automobilek v České republice, kolem kterých se soustřeďují dodavatelé automobilových součástek, existuje dalších přibližně 30 zahraničních automobilek, které motivují dodavatele, aby k nám umístili svou výrobu. Nachází se nejvíc v Německu, ale také v Rakousku, Polsku, Maďarsku, a na Slovensku. Tyto automobilky jsou z České republiky velmi dobře dostupné a náklady na práci jsou v ČR třikrát nižší než v Německu nebo Rakousku. (více viz mapa)