Praha,
30
Červenec
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE: Nová vlna zájmu zahraničních investorů o Českou republiku

Zahraniční firmy přesouvají výrobu do ČR

Evropský industriální trh zažívá novou vlnu relokací. Významné, ale i středně velké mezinárodní společnosti hledají příležitost pro přesun výrobních kapacit do střední a východní Evropy. Česká republika nabízí hned několik výhod – výborná poloha uprostřed Evropy, nižší náklady na pracovní sílu, mnoho dobře připravených průmyslových lokalit a také důležitým faktorem je plánované zavedení zvýšené minimální mzdy v Německu.

Společnost Steelcase, americký výrobce kancelářského nábytku a světová jednička ve svém oboru, hledala prostory pro relokaci svého středoevropského závodu a rozhodla se pro Českou republiku díky podrobné investiční analýze, kterou pro Steelcase připravila společnost CBRE. Komplexní cross-border servis představuje unikátní službu na trhu – Steelcase tak čerpal know-how desítek specialistů z různých evropských zemí, kteří na zakázce pracovali od analýzy lokalit přes žádosti o investiční pobídky až po vyjednávání finálních komerčních podmínek s developerem.

„Steelcase nyní přesouvá výrobu z Německa do České republiky. Pro Českou republiku jednoznačně hovořila výhodná poloha poblíž německých hranic a nižší náklady na pracovní sílu,“ komentuje situaci Michal Bezděka, Senior Industrial Agent společnosti CBRE a dodává: „Plánované zavedení poměrně vysoké minimální mzdy v Německu na úrovni téměř 40 000 Kč se ukazuje jako další impuls pro relokace firem na východ.“

Nová vlna zájmu zahraničních investorů je trendem, který trh industriálních nemovitostí zažívá v posledních měsících. V České republice probíhá nebo se připravuje výstavba několika dalších projektů. Největší zájem je tradičně o Plzeňský kraj, který láká investory dobrým dálničním napojením na průmyslový jih Německa. Klíčovým faktorem je fakt, že Plzeňsko má fungující developerský trh a dokáže tak nabídnout odpovídající průmyslové nemovitosti. „Plzeňský pracovní trh se ale již pomalu přesycuje a noví investoři tak začínají poptávat i nové lokality. Budoucnost má Karlovarský kraj, především město Cheb, které velice dobře spolupracuje s potenciálními investory. Poptávka je i po Ústeckém kraji, konkrétně po Ústí nad Labem a Teplicích,“ doplňuje Michal Bezděka.

Česká republika patří společně s Polskem, Rumunskem a Tureckem k zemím, o které mají investoři při zvažovaných relokacích největší zájem.