Praha,
19
Listopad
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE: Očekáváme rekordní poptávku po průmyslových nemovitostech

Historicky nejvyšší hodnoty

  • Čistá realizovaná poptávka aktuálně dosahuje 475 500 m2, očekává se až 800 000 m2.
  • Čistá realizovaná poptávka překonala historické maximum z roku 2008.
  • Polovina veškeré čisté realizované poptávky v roce 2014 směřovala do Prahy.
  • Poptávka v regionech se v posledních dvou letech pohybuje pod pětiletým průměrem.

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, očekává rekordní poptávku po průmyslových nemovitostech v České republice. V roce 2014 by tak mohla poptávka dosáhnout historicky nejvyšších hodnot.

Poptávka po průmyslových nemovitostech by mohla v roce 2014 dosáhnout historicky nejvyšších hodnot. Podle poradenské společnosti CBRE by mohla čistá realizovaná poptávka (bez renegociací) po průmyslových nemovitostech překonat poptávku z roku 2008 a vyšplhat se na rekordních 800 000 m2. Třetí a čtvrtý kvartál bývají historicky silnější než první pololetí. Už teď čistá poptávka dosahuje 475 500 m2 a ve čtvrtém kvartálu CBRE očekává podepsání několika velkých transakcí.

„Silná poptávka po průmyslových nemovitostech je výsledkem několika trendů. Dlouhodobě se k nám díky levnější pracovní síle a blízkosti k západním trhům přesouvá výroba a skladové procesy ze západní Evropy. Dalším tahounem je e-commerce, což je trend, který se začal objevovat v posledních třech letech, přičemž v roce 2014 poptávka ze strany internetových prodejců prudce narostla,“ potvrzuje růst poptávky po průmyslových nemovitostech Michal Bezděka, Head of Industrial Agency CBRE.

„Automobilový průmysl je stabilně vytrvalým zdrojem poptávky. Navíc v současnosti automobilové společnosti jako Škoda nebo Hyundai připravují zavádění nových modelů na trh, což sebou nese poptávku dodavatelů po nových výrobních prostorech v blízkosti jejich závodů v Kvasinách a v Nošovicích, tedy v regionu kolem Ostravy a Hradce Králové,“ říká Bezděka, přičemž dodává, že nezanedbatelný vliv na velikost poptávky po průmyslových nemovitostech hraje i expanze již etablovaných firem jako je Červa a VF Corporation.

Do roku 2010 táhly poptávku převážně logistické a distribuční společnosti pronajímající si skladové prostory v Praze. V roce 2010 se však situace prudce otočila a poptávku táhly ze 70 % regiony, hlavně kolem Plzně, Brna a Ostravy. I v tomto směru ale společnost CBRE očekává změnu. „Nůžky se opět zavírají. Zatímco poptávka v regionech se v posledních dvou letech pohybuje spíš pod pětiletým průměrem, v Praze zaznamenáváme její nárůst,“ říká Bezděka s tím, že do konce roku by se podíl Prahy a regionů na čisté realizované poptávce mohl vyrovnat.

Graf: Vývoj čisté realizované poptávky Zdroj: CBRE