Praha,
11
Duben
2016
|
11:39
Europe/Amsterdam

CBRE: Vysoká poptávka po kancelářských prostorech přetrvává i v letošním roce

Shrnutí

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, zaznamenává v letošním roce vysokou poptávku po kancelářských prostorech, která navazuje na rok 2015, kdy byla historicky nejvyšší poptávka po kancelářských prostorech a nemovitostech na lokálním trhu. Nejsilnějším byl poslední kvartál loňského roku. Důraz je zároveň kladen na zajištění výhodných podmínek pro nájemce, jejichž úroveň taktéž vzrostla. Pro firmy, jež uvažují o nových kancelářských prostorech či rozšíření stávajících, je stále velmi vhodné období.

Stabilní ekonomická situace a silné makroekonomické ukazatele mají pozitivní dopad na růst národního hospodářství i hospodaření lokálních podnikatelských subjektů. Právě pozitivní tržní vývoj umožňuje firmám zaměřit se na svůj rozvoj, dále investovat do svých zaměstnanců i pracovního prostředí. V posledních letech byla dokončena řada developerských kancelářských projektů nejen v Praze, ale po celé České republice. Velká část nových kancelářských budov již disponuje certifikáty LEED nebo BREEM, kvalifikovaně hodnotících míru trvale udržitelné stavby a značný důraz je kladen také na ekologickou stránku stavby. Vysoká kvalita nabízených kancelářských prostor a budov, která v posledním roce výrazně vzrostla, je v podstatě tržní podmínkou a její standard se i nadále zvyšuje. Zákazníci očekávají nejen vysokou úroveň budovy a interiérů, ale důležité jsou také nízké provozní náklady a dobrá dostupnost.

Nejvyšší poptávka je stále po kvalitních a lukrativních kancelářích v centrech města. I přes růst poptávky aktuálně pronajímatelé nabízejí svým klientům velmi dobré nájemní i cenově výhodné podmínky. Je tedy nejvhodnější doba pro změnu kanceláří.

Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE
Firmy začaly expandovat a rozšiřovat své stávající prostory. Zájem jsme zaznamenali převážně v IT sektoru. Vedoucí pracovníci si již plně uvědomují vliv pracovního prostředí na výkonnost zaměstnanců, a proto chtějí zlepšovat kvalitu svých kanceláří, k čemuž mají aktuálně skvělé podmínky. Kromě toho jsme zaznamenali nové příchozí firmy.
Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE

Výhodné podmínky pro nájemce se pozitivně odráží i na poptávce celého trhu. Nejvyšší poptávka po kancelářských prostorech byla zaznamenána v posledním čtvrtletí loňského roku. Veškeré nájemní transakce, tzv. „take-up“, uzavřené v uvedených třech měsících, představují celkovou nájemní plochu 105 900 m2, čímž došlo k dosažení rekordní úrovně 272 900 m2 za celý rok 2015 (viz graf).

Zdroj: CBRE

Při výběru nových kanceláří je nutné zohlednit řadu faktorů a samotný proces stěhování je dlouhodobým a relativně náročným procesem. Zajištění opravdu výhodných podmínek obvykle není možné pomocí vlastních interních zdrojů. Stále více firem využívá služeb komerčního realitního agenta. Pro zahraniční společnosti je to běžným standardem. Díky komplexní znalosti trhu dokáže zastupující realitní poradce vyjednat nejen významně lepší nájemní a smluvní podmínky u vlastníků i developerů, ale také celý proces vyhledávání systematicky strukturovat a zefektivnit, čímž šetří klientům čas a další náklady. V ceně zastupování je vždy i analýza současného stavu a základní návrh dispozice pro vybrané finální projekty.