Prague,
22
Červen
2017
|
09:31
Europe/Amsterdam

CBRE: Západní a severozápadní Čechy na první příčce žebříčku stavební aktivity na průmyslovém a logistickém trhu

Očekává se, že v západních a severozápadních Čechách bude v roce 2017 realizováno přes 40 % nové nabídky

Podle nejnovější analýzy českého průmyslového a logistického trhu zaznamenala společnost CBRE významný nárůst poptávky koncových uživatelů a výsledné aktivity developerů i stavařů ve stále ještě poměrně nezavedeném regionu severozápadních Čech. Společně s již tak intenzivní aktivitou v západních Čechách je tak celý region západních a severozápadních Čech vůbec poprvé v dějinách nejaktivnější z pohledu stavební činnosti a překonává dokonce i region Velké Prahy. Západní a severozápadní Čechy budou v roce 2017 hlavním motorem nové nabídky a společně s Velkou Prahou uvedou letos na trh přibližně 80 % prostor nově postavených v České republice.

Očekává se, že se za celý rok 2017 objeví na trhu v západních a severozápadních Čechách, do kterých spadají Ústecký, Karlovarský a Plzeňský kraj, téměř 300 000 m2 prostor. V důsledku toho vzroste meziročně velikost tohoto trhu o více než 23 %.

Graf: Prostory ve výstavbě v České republice podle krajů, 1. čtvrtletí 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: CBRE Research, IRF

 

říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics ve společnosti CBRE
Západní a severozápadní Čechy se nacházejí přímo uprostřed Evropy, takže jsou dlouhodobě mimořádně atraktivní pro logistickou a výrobní činnost, při které má blízkost k dodavatelům a odběratelům pro podniky strategický význam.
říká Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics ve společnosti CBRE

Region západních a severozápadních Čech těží z pokračujícího trendu velkých společností v elektronickém obchodu, tradičních prodejců i společností obchodujících s rychloobrátkovým zbožím, které vstupují do České republiky nebo v ní rozšiřují svou činnost a chtějí odsud zásobit německé nebo obecně evropské trhy. Tyto společnosti mohou stále využívat výrazně nižších mzdových nákladů při zachování vysoké kvality úrovně služeb. Kromě toho region nabízí dokonalé silniční spojení s Německem a zbytkem České republiky i s Evropou. Výborná přístupnost regionu je v současnosti zajištěna dvěma dálnicemi - D5 (přes Plzeň) a D8 (přes Ústí nad Labem). Předpokládá se, že do let 2025 - 2030 bude dokončeno dálniční spojení z Prahy přes Karlovy Vary a Cheb do Německa.

Poptávce v regionu historicky dominují výrobní firmy, ale v roce 2016 je předehnali koncoví uživatelé logistických služeb. Očekáváme, že poptávka obou skupin koncových uživatelů bude vysoká i v roce 2017 a dále do budoucna bude více méně v rovnováze.

Graf: Rostoucí poptávka od logistických a distribučních společností v oblasti západních/ severozápadních Čech

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: CBRE Research, IRF