Praha,
03
Listopad
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

AKTIVITA NÁJEMCŮ PŘINÁŠÍ NA PRAŽSKÝ KANCELÁŘSKÝ TRH POZITIVNÍ ZPRÁVY

Podle nejnovější studie CB Richard Ellis, oživování trhu s kancelářskými prostory z pohledu developerů, která nastartovala minulé čtvrtletí, dále pokračuje novými kancelářskými projekty, kterých výstavba začala v 3. čtvrtletí 2010. Výstavba 63 000 metrů čtverečních nových kancelářských ploch tak demonstruje obnovenou důvěru developerů.

Podle komentáře Jana Lovětinského, vedoucího pronájmu kanceláří v CB Richard Ellis, pozitivní zprávy přicházejí taky ze strany nájemců: „Po období nízké čisté absorbce v roce 2009 a dokonce negativní v první polovině roku 2010 se Pražský trh s kancelářskými prostory vrátil ke kladným číslům a ve třetím čtvrtletí absorboval přibližně 13 000 m2. Toto může být vnímáno jako první signál oživování trhu ze strany nájemců, obzvláště při zjištění, že absorpce se týká zejména budov třídy A.“

Pozitivní čistá absorpce a nízké množství nově dostavěných kancelářských ploch ve třetím kvartále 2010 vyústilo ve snížení celkové míry neobsazenosti v Praze mezičtvrtletně o 0.6 p.b. na 13.2%. Nicméně, vzhledem k vyššímu množství neobsazených kancelářských ploch, které má přijít na trh v posledním kvartále 2010, se dá očekávat, že míra neobsazenosti opětovně poroste.