Praha,
10
Září
2015
|
11:40
Europe/Amsterdam

CBRE: Hodnoty komerčních nemovitostí v ČR po dlouhém poklesu opět rostou

Shrnutí

CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, vydala studii (European Valuation Monitor, Q2 2015), která posuzuje pohyb hodnot komerčních nemovitostí v Evropě. Z výsledků studie vyplývá, že po několika letech poklesu, hodnoty komerčních nemovitostí ve střední a východní Evropě v druhém čtvrtletí 2015 nabraly opačný směr. Lokální trendy kopírují situaci na trzích západní Evropy, kde růst začal již o několik kvartálů dříve. 

V České republice je situace podobná jako ve zbytku střední a východní Evropy.

Clare Sheils, Head of Valuation CEE společnosti CBRE
Česká republika je skvělým příkladem toho, že země střední a východní Evropy kopírují růst hodnot na trzích západní Evropy. Nejvýraznější růst hodnot komerčních nemovitostí jsme zaznamenali v industriálním sektoru, kde za posledních 12 měsíců klesly nejvyšší požadované výnosy (prime yieldy) ze 7,5 % na 6,75 %.
Clare Sheils, Head of Valuation CEE společnosti CBRE

Z následujícího grafu vyplývá, že hodnota komerčních nemovitostí ještě nedosáhla úrovně z předkrizového období. Jsou ale výjimky, například Palladium, jehož prodejní cena oproti roku 2007, vzrostla letos přibližně o 7 %.

 

 

 

 

 

 

 

Pozn. Graf ukazuje cenovou hladinu komerčních nemovitostí v jednotlivých regionech Evropy v poměru k roku 2007.

Clare Sheils, Head of Valuation CEE společnosti CBRE
V hledáčku investorů je v současnosti nejvíce trh prémiových komerčních nemovitostí. Nicméně investoři začínají více riskovat, což se projevuje jejich zvýšeným zájmem o sekundární a terciární trhy komerčních nemovitostí.
Clare Sheils, Head of Valuation CEE společnosti CBRE