Praha,
26
Listopad
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE: IDEÁLNÍ PODMÍNKY NA TRHU PRO PRONÁJMY KANCELÁŘÍ

KANCELÁŘSKÉ PROSTORY V PRAZE: STANDARD ROSTE, CENY PŘÍZNIVÉ

  • V regionu CEE nabízí Praha z velkých měst druhé nejlevnější pronájmy.
  • Za vysokou neobsazeností (14 %) stojí především nová výstavba.
  • Aktuální plocha kanceláří v Praze – 2,9 mil. m2.
  • V roce 2014 se očekává dokončení dalších 148 100 m2 kancelářských ploch a v roce 2015 pak dalších 182 400 m2.
  • Kancelářské budovy na českém trhu: 75 % nově postavených, 25 % tvoří rekonstruované prostory.

Standard kancelářských budov se zvyšuje, poptávka roste především po těch kvalitních v centrech měst a pronajímatelé aktuálně nabízejí velmi dobré podmínky pronájmů. Praha nabízí druhé nejlevnější nájmy v regionu CEE a díky nové výstavbě tak přibude v letošním a příštím roce 330 500 m2 nových kancelářských prostor. Podle společnosti CBRE, globálního poradce v oblasti realit, je pro firmy, které uvažují o nových kancelářských prostorech či o změně stávajících, právě teď velmi vhodné období.

Trh s kancelářskými prostory v Praze je velmi konkurenceschopný, i díky velkému objemu spekulativní výstavby, jenž bude dokončena v průběhu roku 2014 a 2015. „Současná míra neobsazenosti se pohybuje kolem 14 % (Q3 2014) a představuje zhruba 416 100 m2 volných prostor. Do konce roku 2015 se předpokládá, že míra neobsazenosti dosáhne až na úroveň 16 % a stejně tak se očekává pokračování tlaku na snižování nejvyššího nájemného. Aktuální plocha kanceláří v Praze je poměrně vysoká – představuje 2,9 mil. m2,“ říká Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE. Nadále jsou v Praze, v porovnání s ostatními velkými městy v regionu CEE poměrně nízké ceny pronájmů. Praha nabízí druhé nejlevnější pronájmy po Slovensku. Aktuálně nejdražší pronájmy kancelářských prostor nabízí Varšava. V ostatních parametrech (neobsazenost, nová výstavba) je Praha srovnatelná s ostatními velkými městy CEE regionu.

Ten pravý čas na změnu kancelářských prostor

„Pokud firmy uvažují o změně kancelářských prostor, právě teď je velmi vhodná doba,“ doplňuje Katarina Wojtusiak. V Praze pokračuje výstavba zajímavých projektů, mezi něž patří například Enterprise Office Center, Green Line a Delta na Praze 4, Aviatica a Metronom na Praze 5 a Corso Court na Praze 8. Některé projekty jsou unikátní svým architektonickým pojetím, jako je například River City – budova Danube House nebo Amazon Court. Koncepčně zajímavé a komerčně úspěšné jsou třeba projekty The Park nebo City West.

Realitní agent je zárukou nejlepších nájemních podmínek

Optimálních nájemních podmínek firma obvykle dosáhne díky zastupování realitním agentem, který díky komplexní znalosti trhu dokáže vyjednat významně lepší podmínky u vlastníků a developerů. Výhodou je také to, že realitní agent dokáže celý proces vyhledávání systematicky strukturovat a zefektivnit, čímž šetří klientům čas a další náklady.

Vedou nejmodernější kancelářské prostory

Na českém trhu je zájem především po vyšším standardu – kancelářských budovách třídy A. Těch je v současné chvíli v nabídce zhruba 69 % z celkového objemu. Jedná se o budovy, které splňují standardy pro moderní kancelářskou budovu – obvykle mají snížené podhledy, zdvojené podlahy, odpovídající systém topení a chlazení, vstup na magnetické karty, dostatečný počet parkovacích míst, ty nejlepší pak i zelenou certifikaci.

Boracay, Philippines