Praha,
04
Listopad
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE: Pražské části se chystají na příliv developerů nových bytových projektů

Oživení trhu podpořilo akviziční aktivitu developerů

  • Největší developerská aktivita v lokalitách Vysočany, Karlín, Holešovice, Modřany a Zličín.
  • Celkový objem investic do výstavby nových bytů poroste do desítek miliard korun.

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, potvrzuje růst investiční aktivity na českém realitním trhu. Oživení trhu podpořilo investorský apetit a celkový objem investic do výstavby nových bytových projektů v Praze se odhaduje na několik desítek miliard.
Mezi nejexponovanější lokality v Praze nyní patří Vysočany, Karlín, Holešovice, Modřany a oblast Zličína. „Aktuálně například ve Vysočanech monitorujeme šest rozpracovaných lokalit s rozlohou několika desítek hektarů,“ říká Jan Hospodář, Head of Sales & Acquisitions společnosti CBRE. Mnoho developerů oživilo zájem o několika fázové rezidenční projekty, kde trendem posledních let byly spíše jednofázové projekty do 100 bytových jednotek.

„Řada developerů dnes nakupuje rozvojové lokality, kde počítají, že projekt budou rozvíjet třeba i deset let,“ vysvětluje Jan Hospodář. K oživení investičního a developerského apetitu pomohlo srovnání úrovní nabídky a poptávky do stejných cenových relací. Zatímco v posledních letech se buď nabízely problémové projekty za rozumnou cenu, které ale nikdo nechtěl, a dobré projekty byly v omezeném množství za nereálné ceny, dnes se na trhu objevují zajímavé nabídky v dobrých lokalitách a za rozumné ceny. Rezidenční developeři nakupují jak projekty se stavebním povolením, u kterých je možné ihned zahájit stavbu, tak také investují do rozvojových území, které z krátkodobého hlediska představují práci na změně územního plánu a získání všech potřebných povolení.