Praha,
23
Duben
2015
|
10:02
Europe/Amsterdam

CBRE: ROK 2015 NABÍZÍ IDEÁLNÍ PODMÍNKY PRO PRONÁJMY KANCELÁŘÍ

NÁJEMCI DIKTUJÍ PODMÍNKY, S REALITNÍM AGENTEM USPOŘÍ AŽ 30 % PŮVODNÍ CENY

Standard kancelářských budov se zvyšuje a Praha nabízí druhé nejlevnější nájmy v regionu CEE. Díky dokončené výstavbě v loňském roce a nové výstavbě v roce letošním bude objem kancelářských ploch srovnatelný s předkrizovými roky. Neobsazenost, která se letos přesáhne 17 % (historicky nejvyšší neobsazenost v novodobé historii), stojí za velmi příznivými podmínkami pronájmů, pronajímatelé lákají nájemce na atraktivní cenové balíčky. Za náklady odpovídající standard budov kategorie B je možné najmout prostory vyššího standardu. Podle společnosti CBRE, globálního poradce v oblasti realit, ještě nikdy nebyla situace pro firmy tak pozitivně nakloněna jako v letošním roce. K výběru láká i rozsáhlá a atraktivní nabídka nově postavených ploch.

Trh s kancelářskými prostory v Praze je velmi konkurenční a pronajímatelé připravují pro nové nájemce řadu atraktivních pobídkových balíčků. Ty zahrnují například nájemní prázdniny nebo příspěvky na vnitřní vybavení a úpravy kanceláří pro nového nájemce. CBRE proto doporučuje firmám, které nejsou spokojené se současnými nájemními podmínkami či nájemním prostory zahájit vyjednávání nových podmínek, případně uvažovat o přestěhování. V současné situaci na trhu je totiž možné za náklady odpovídající standardu budov kategorie B získat objekt vyššího standardu.

 

Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE
„Ještě jsme nezažili, aby byla situace na trhu tak nakloněna nájemcům, jako je tomu nyní. Díky velkému objemu kancelářských ploch, dokončených i nově ve výstavbě, bude tato situace ještě několik let trvat. Sledujeme zvyšující se neobsazenost budov, která je historicky na svém maximu, a díky které jsou na trhu nejlepší podmínky pro pronájem.”
Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE

Praha disponuje více než třemi miliony m2 kancelářských ploch a jen v loňském roce bylo na základě statistik společnosti CBRE dokončeno kolem 150 tisíc m2 kancelářských ploch v patnácti administrativních projektech. Takové objemy kancelářských ploch byly naposledy dokončovány v předkrizových letech, během krize se roční objem dokončených kancelářských ploch propadl na 80 tisíc m2. Nejméně volných kanceláří je na Andělu, Chodově a Opatově. V Holešovicích přesahuje míra neobsazenosti 34 %, Vysočany, Prosek a Letňany mají až 24procentní neobsazenost. Nájemné se drží v centru Prahy mezi 18,5 – 19,5 eura za m2 a měsíc v případě luxusních a zajímavých projektů se ale může vyšplhat i výše. Okrajové části Prahy nabízejí nájemné mezi 13 – 14,5 eura za m2 a měsíc.

180 tisíc m2 v roce 2015

V Praze pokračuje výstavba zajímavých administrativních projektů, mezi něž patří například Enterprise Office Center, Green Line a Delta na Praze 4, Aviatica a Corso Court na Praze 8. Stále více společností využívá moderní kanceláře v atraktivní lokalitě jako jeden z nástrojů, jak si udržet své zaměstnance či jak nalákat nové. Některé projekty jsou unikátní svým architektonickým pojetím. Koncepčně zajímavé a komerčně úspěšné jsou například projekty The Park nebo City West.

Na českém trhu je zájem především po vyšším standardu – kancelářských budovách třídy A. Těch je v současné chvíli v nabídce zhruba 69 % z celkového objemu. Nabízejí moderní prostředí a vybavení - snížené podhledy, zdvojené podlahy, odpovídající systém topení a chlazení, vstup na magnetické karty, dostatečný počet parkovacích míst a ty nejlepší kancelářské budovy také zelenou certifikaci. Ze statistických dat vyplývá, že 75 % všech kancelářských prostor, které mají být dokončeny v letošním roce, je bez uzavřené nájemní smlouvy.