Prague,
12
Duben
2017
|
11:00
Europe/Amsterdam

CBRE: Urbanizace a automatizace vede k trendu vertikálního logistického řešení

Vznikají sklady do výšky

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, vydala studii, zabývající se trendy v sektoru logistických realit. Technologický vývoj, automatizace logistických procesů a urbanizace vede ke vzniku vertikálních skladů. Největší vícepatrové sklady jsou k vidění převážně v Asii. V ČR republice stále převládá zájem o jednopatrové velkokapacitní sklady.

Ve městech v současné době žije 54 % obyvatel světa a téměř 74 % Evropanů. Je zcela běžné, že lidé žijí a pracují ve vysokých, mnohapatrových budovách i mrakodrapech. Tento trend aktuálně začal pronikat také do oblasti logistiky a na světové úrovni roste zájem o vertikální logistické řešení. Jedním z faktorů, ovlivňujících vznik vertikálních skladů, je technologický vývoj a automatizace logistických procesů. Logistické firmy pomocí automatizace optimalizují a zefektivňují veškeré operace skladu i podpůrné činnosti. To umožňuje vertikální využití skladového prostoru a skladování a manipulaci se zbožím na dříve obtížně dostupných místech. 

Bert Hesselink, Senior Director Industrial & Logistics společnosti CBRE
Na lokálním trhu pokračuje poptávka po jednopatrových velkokapacitních skladech a distribučních centrech formátu XXL. Aktuálně čelíme nedostatku vhodných pozemků na území celé České republiky, převážně pak v okolí Prahy. Společnosti se proto zajímají o nové lokality mimo pražský a středočeský region. Příkladem je logistické centrum Mountpark Pilsen o rozloze 44 tis. m2, jehož stavba byla v plzeňském region dokončena koncem minulého roku.
Bert Hesselink, Senior Director Industrial & Logistics společnosti CBRE

S optimalizací souvisí také druhý důvod, proč firmy přecházejí na vertikální řešení, a tím je nalezení rovnováhy mezi mzdovými náklady a operačními úkony skladu. Je potřeba správně nastavit, co mohou levněji vykonávat roboti a na co je již potřeba lidské práce. Právě růst mezd a nedostatek kvalitních zaměstnanců vede k potřebě automatizace procesů.

Vertikální stavební řešení skladu může být ve dvou odlišných formách. První jsou „high‑bay“ sklady, zahrnující všechny jednopodlažní logistické budovy, které překračují průměrnou výšku stávajících skladovacích zařízení. Druhou možností vertikálního logistického řešení jsou „multi‑level“ sklady. Jedná se logistické budovy, které mají více než jedno patro, což výrazně zvyšuje dispozici podlahové plochy. Přístup ke zboží ve vyšších patrech je možný z venkovní strany, pomocí ramp pro vozidla, nebo je využíván vnitřní přístup pomocí nákladových výtahů a dopravníkových pásů nebo interních ramp. Vícepatrové sklady jsou oblíbené na východoasijských trzích, kde je kromě vysoké hustoty obydlení měst také nedostatek pozemků. V Evropě není zájem o vertikální sklady zatím tak masivní a na lokálním trhu jsou sofistikované vertikální sklady zatím spíše hudbou budoucnosti.