Praha,
05
Únor
2015
|
00:00
Europe/Amsterdam

CBRE: V roce 2015 očekáváme největší objem transakcí v maloobchodu

Maloobchodní transakce za 800 mil. EUR jsou těsně před uzavřením

Rok 2014: největší objem transakcí byl v industriálním sektoru.

Rok 2015: největší objem transakcí se očekává v maloobchodním sektoru.

Průměrná cena transakce vzrostla (35, 5 milionů EUR v roce 2013/ 42,4 milionů EUR v roce 2014).

Celkový objem investic v ČR v roce 2014 činil 1, 992 milionů EUR (52% nárůst).

Největší objem transakcí v CEE byl v kancelářském sektoru (meziroční nárůst 61 %).

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, předpovídá realitnímu trhu novou vlnu investic. Týkat se budou především maloobchodního sektoru, kde se v současné chvíli očekává uzavření tří transakcí o objemu 800 milionů EUR. V roce 2014 bylo v maloobchodním sektoru uzavřeno šest transakcí za 314 milionů EUR. Poptávka se kromě Prahy soustřeďuje také na regiony.

Rok 2014, navzdory opatrnému začátku, se nakonec stal jedním z nejúspěšnějších let v objemu investic do komerčních realit. Za velkou aktivitou na investičním trhu komerčních realit stojí především nízké úrokové sazby, vysoká ochota bank financovat komerční nemovitosti a také přebytek kapitálu na trzích. Tyto faktory navíc motivují některé investory výhodně odprodat klíčová aktiva.

Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE, řekl: „Zatímco rok 2014 byl především rokem investic do industriálních nemovitostí, rok 2015 bude znamenat zelenou především pro maloobchodní sektor. V tuto chvíli očekáváme uzavření tří transakcí o objemu 800 milionů EUR a další se chystají. V současnosti CBRE pracuje na třech transakcích, které se týkají obchodních center. Dvě budou uzavřeny během několika měsíců a v dohledné době chystáme prodej dalšího obchodního centra.“

 

Jeff Alson, Head of Capital Markets ve společnosti CBRE, říká: Největší transakcí na českém trhu v roce 2014 a zároveň druhou největší v historii byla akvizice portfolia společnosti VGP, které koupil PointPark Properties – P3. Při této transakci společnost CBRE zastupovala P3.”

 

Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE
„Zatímco rok 2014 byl především rokem investic do industriálních nemovitostí, rok 2015 bude znamenat zelenou především pro maloobchodní sektor. V tuto chvíli očekáváme uzavření tří transakcí o objemu 800 milionů EUR a další se chystají. V současnosti CBRE pracuje na třech transakcích, které se týkají obchodních center. Dvě budou uzavřeny během několika měsíců a v dohledné době chystáme prodej dalšího obchodního centra.“
Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE

Největší transakce na trhu

Je patrné oživení investičního komerčního realitního trhu. V roce 2012 se na českém trhu uskutečnilo 21 transakcí, v roce 2013 to bylo 37 a v roce 2014 bylo uzavřeno 47 transakcí, přičemž průměrná cena transakce vzrostla z 35,5 milionů v roce 2013 na 42,4 milionů v roce 2014.

Jeff Alson, Head of Capital Markets společnosti CBRE
“Největší transakcí na českém trhu v roce 2014 a zároveň druhou největší v historii byla akvizice portfolia společnosti VGP, které koupil PointPark Properties – P3. Při této transakci společnost CBRE zastupovala P3.”
Jeff Alson, Head of Capital Markets společnosti CBRE

Investice plynou ze zahraničního kapitálu

Nákupy komerčních nemovitostí byly v roce 2014 financovány především zahraničním kapitálem, který se podílel na investicích z 83 %, zbylých 17 % byly v režii domácích investorů. V segmentu komerčních realit byl investován především americký kapitál (37 %).Investice do komerčních realit ve střední a východní Evropě (mimo Ruska) vzrostly meziročně o 28 %. Celkový objem investic činil přes 7,7 miliard EUR. V České republice, Maďarsku, Rumunsku a Slovensku došlo k výraznému oživení investiční aktivity s meziročním nárůstem v České republice o 52 %, v Maďarsku o 71 %, v Rumunsku o 220 % a Slovensku 72 %. Celkové investice těchto čtyř zemí činily 4,1 mld. EUR, což je 53 % celkového objemu CEE investic. V roce 2013 tento poměr činil 37 %.

V transakcích vede Praha, zájem ale roste i o regiony

Ačkoliv většina transakcí napříč jednotlivými segmenty (industriální, maloobchodní, kancelářské nemovitosti) se v roce 2014 uskutečnila v Praze, zájem o regiony roste. V Hradci Králové se například ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014 uskutečnila transakce, ve které společnost Meyer Bergman převzala od společností Heitman, GE Capital a TK Development nákupní centrum (87,6 milionů EUR). Při této transakci společnost CBRE zastupovala prodávající. Ve stejném období se odehrála transakce v Pardubicích, kde za 83 milionů EUR koupila společnost Atrium European Real Estate od společnosti AFI Europe nákupní centrum AFI Palace Pardubice.