Praha,
23
Duben
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Investice do evropských komerčních realit vzrostla o třetinu

Studie EREII odhalila prudký obrat ve změně chování investorů.

Objem realitních investic v České republice dosáhl 1 164 mil. Eur a letos se předpokládá navýšení na 1 700 mil. Eur.
Největším realitním obchodem v roce 2014 je prozatím prodej Fashion Areny za 71,5 mil. Eur.
Objem investic do komerčních realit v Evropě představoval v roce 2013 166 mld. Eur.
To představuje navýšení o 30 % oproti roku předešlému.
Nejatraktivnějším trhem v tomto roce bude Velká Británie (trend pokračuje již třetím rokem).
Investice budou směřovat především do kanceláří a logistických nemovitostí.
Evropští investoři zůstávají konzervativní a investují především na evropském trhu.
Příliv investic do Evropy z ostatních kontinentů představoval v roce 2013 42 mld. Eur (oproti 24 mld. Eur v roce předešlém).
V investicích do evropských realit je nejaktivnější Severní Amerika (21 mld. Eur), Asie (10 mld. Eur) a Střední Východ (10 mld. Eur).

V loňském roce se objem investic na trhu komerčních nemovitostí v Evropě vyšplhal na 166 mld. Eur, což představuje nejlepší výsledek od roku 2007. Objem představuje 30 % nárůst investic oproti roku 2012 a chuť investorů se razantně zvýšila. V posledních dvou letech nejvíce investic směřovalo do Velké Británie, Německa a Francie. Výsledky vyplývají ze studie European Real Estate Investor Intensions společnosti CBRE.

„Studie byla provedena na přelomu letošního ledna a února a účastnilo se jí celkem 387 respondentů převážně z Evropy zastupující široké spektrum realitních investorů: byli mezi nimi například správci aktiv a fondů, zástupci penzijních fondů, pojišťoven, realitních společností a realitních investičních fondů,“ přibližuje detaily studie Klára Bejblová, Senior Researcher společnosti CBRE.


Stabilně atraktivní Velká Británie a růst obliby Španělska
Pro evropské realitní investory zůstává nejvíce preferovanou destinací Západní Evropa, následovaná Střední a Východní Evropou. Na třetím místě se v žebříčku investorů umístila Severní Amerika.
V letošním roce bude investory zajímat především Velká Británie, která na prvním místě vystřídala Německo. Nejvýraznější růst pak v oblíbenosti investorů zaznamenalo Španělsko, které obsadilo třetí příčku. Polepšila si také Itálie a Nizozemí. Kromě Německa také ztrácí severské státy a země střední a východní Evropy.
Podobný obrat byl zaznamenán i v žebříčku atraktivity měst. Londýn si stále drží přední pozici v oblíbenosti, ztrácí ale Mnichov, Paříž, Varšava i Hamburg. Naopak výrazně posiluje Madrid, Amsterdam a mezi deset nejatraktivnějších měst pro realitní investice se probojovala i Barcelona.
Realitní investiční trh ve Velké Británii dosáhl v roce 2013 objemu téměř 65 mld. Eur, v Německu pak 30 mld. Eur a ve Francii 15 mld. Eur.

Investoři hledají alternativní možnosti investic
Z hlediska segmentu, do kterého investoři chtějí směřovat v tomto roce své investice, jsou upřednostňovány kanceláře. Logistické nemovitosti si drží druhou příčku. Nákupní centra obsadila třetí místo, ale oproti roku 2013 si pohoršila v oblíbenosti ze 17 % na pouhých 11 %.
Zatímco v předchozích letech investoři vyhledávali pouze kvalitní projekty v kvalitních lokalitách, dnes se nebojí začít investovat i do kvalitních druhořadých nemovitostí. A zajímavý je i fakt, že se investoři v roce 2014 poohlíží po alternativních možnostech investic a pouštějí se do většího rizika. Mezi nejlákavější alternativu patří volnočasové aktivity, studentské bydlení a zdravotní péče.

Více než třetina investorů bude letos investovat o pětinu více než loni
Více než 2/3 investorů očekává, že jejich investiční aktivita letos vzroste. A dokonce až 35 % investorů předpokládá, že letos investují o 20 % více než loni. Jako největší překážku vidí investoři nedostatek vhodných příležitostí, vysokou cenu nemovitostí a velkou konkurenci na nemovitostním trhu. To je velmi zajímavý obrat vzhledem k tomu, že v uplynulých letech byla největší překážkou nedostupnost úvěrů (v roce 2014 však tuto překážku označilo pouze 7 % respondentů). To znamená, že při financování nákupů nemovitostí již banky nejsou tak obezřetné jako dříve. Více než 30 % zúčastněných společností vnímá jako výraznou hrozbou pro evropský trh s komerčními nemovitostmi nahodnocení nemovitostí, zvýšení úrokových měr, hrozbu vysoké inflace a úspornou politiku vlád.

Konzervativní evropští investoři investují pouze doma
Zatímco evropští investoři neplánují investovat příliš mimo evropský trh, který dobře znají, investory z ostatních kontinentů lákají reality mimo svůj domácí kontinent podstatně více. A to především ty evropské a severoamerické. Příliv investic do evropských komerčních nemovitostí z ostatních kontinentů v roce 2013 zesílil. Celkem přiteklo do nemovitostí v Evropě v roce 2013 z ostatních kontinentů 42 mld. Eur, zatímco v roce 2012 to bylo pouze 24 mld. Eur. Nejvíce kapitálu přiteklo ze Severní Ameriky (21 mld. Eur), z Asie (10 mld. Eur) a Středního Východu (10 mld. Eur).

Česká republika
Zvýšenou aktivitu na trhu s komerčními nemovitostmi registrují v CBRE v posledních měsících i v České Republice. Zatímco v roce 2013 dosáhl objem realitních investic v České republice 1 164 mil. Eur, pro rok 2014 se očekává růst objemu investic na téměř 1 700 mil Eur.

Situaci komentuje Tomáš Jandík, Capital Market Agent společnosti CBRE: „Nejatraktivnějším typem aktiv pro rok 2014 jsou průmyslové nemovitosti, jejichž ceny se ještě nepřizpůsobily zlepšujícím se fundamentům logistického trhu. U kancelářských a maloobchodních nemovitostí nadále platí malá dostupnost kvalitního produktu a velké rozdíly v cenách v závislosti na lokalitě, kvalitě nájemních smluv a konkurenčních projektů ve výstavbě. Velmi zajímavé příležitosti se naskýtají v centru Prahy, které prochází zvýšenou mírou výstavby což je pro tuto lokalitu netradiční“

Největším realitním obchodem tohoto roku zůstává prozatím prodej outlet centra Fashion Arena za 71,5 mil. Eur. Dalšími významnými transakcemi byl objekt Praha City Center na Praze 1 za 51 milionu EUR nebo hlavní sídlo společnosti KPMG na pražské Florenci za téměř 34 mil EUR.

„Výnosnost investic je rovněž pozitivně podporována zvýšenou ochotou bank financovat projekty za stále výhodnějších podmínek a dostupnost bankovního financování i pro průměrnou investici dnes již není problém“, dodává Tomáš Jandík.