Praha,
09
Červenec
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Investiční aktivita na českém trhu realit roste, v Rusku klesá

Do konce roku se čeká objem investic v ČR až ve výši 2,2 miliardy EUR

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, upozornila na několik klíčových trendů na realitním trhu. Data se netýkají pouze českého trhu, ale zahrnují i země střední a východní Evropy a Ruska. Zatímco ruský realitní trh zažívá nepříjemný pokles v řádech desítek procent, český, maďarský a slovenský roste a polský trh zaznamenává stabilní zájem investorů.

„Objem investic na českém realitním trhu za první pololetí roku 2014 dosáhl 673 mil. EUR, což představuje meziroční nárůst o 36 %. A do konce roku očekáváme celkové objemy až na úrovni 2,2 miliard EUR,“ říká Tomáš Jandík, investiční poradce společnosti CBRE. Pokud se predikce společnosti CBRE naplní, bude to druhý nejúspěšnější rok v historii českého realitního trhu od předkrizového roku 2007. Společnost CBRE připisuje nárůsty investičních transakcí celkově se zvyšující převaze likvidity ve finančním systému a přetrvávajícímu nízkoúročnému prostředí.

Rusko ve výrazném poklesu

Nejen Česká republika v realitních investicích zaznamenala v letošním roce růst. Významně se trhy také probouzejí a vítají nové investiční transakce zejména v Maďarsku a na Slovensku, zatímco polský trh zůstává poměrně stabilní a stabilní je rovněž zájem, kteří investoři o tuto zemi mají.
Relativně vysoký nárůst objemu investic v Čechách, oproti sousednímu Polsku, souvisí se stabilním investičním prostředím a ještě nedávným diskontem vůči tamnímu trhu. Významný pokles, až o 58 %, naopak zaznamenalo Rusko a analytici situaci připisují částečně slábnoucí ekonomické výkonnosti na jedné straně a rostoucí politické nestabilitě na straně druhé.

Česká republika – mezikvartální růst a investoři

Ceny komerčních nemovitostí v Čechách mezikvartálně rostly, požadovaný výnos z nejlepších kancelářských a maloobchodních nemovitostí se snížil z 6,25 % na 6 % a u logistických nemovitostí ze 7,75 % na současných 7,5 %. Oproti krizovým rokům 2009 / 2010, kdy nemovitosti nakupovali především lokální investoři, dnes převažují investoři mezinárodní. Objem jejich investic představuje cca 2/3 podíl na celkových investičních objemech v ČR.

Nejžhavější typ aktiv – logistika

V současné době je nejžhavějším typem aktiv logistika. Kromě nedávno uzavřeného nákupu logistického parku Panattoni Park Prague Airport společností Blackstone a probíhajícího prodeje portfolia společnosti Tristan / VGP se připravují k prodeji i aktiva největšího tuzemského developera logistických hal v ČR, společnosti CTP.

„Největšími riziky pro realitní trh je případný nárůst cen především u rizikových aktiv a nové oslabení hospodářského růstu s negativním dopadem na růst efektivního nájemného. Negativním scénářům ale mnoho nenasvědčuje. Investoři vybírají nové příležitosti velmi pečlivě a hospodářský růst pro rok 2014 se v České republice očekává na úrovni 2,5 %,“ uzavírá výsledky aktuálních trendů Jeff Alson, ředitel týmu kapitálových trhů ze společnosti CBRE.