Praha,
28
Duben
2016
|
09:30
Europe/Amsterdam

Karlín se stal kancelářským srdcem Prahy

Shrnutí

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zaznamenala nový trend v oblasti pražských kancelářských realit. Oblíbenou lokalitou pronájmu kancelářských prostor se v posledních pěti letech stává Karlín, který v objemu transakcí na pronájem kancelářských prostor třídy A dokonce předčil lokalitu centra Prahy. V reakci na poptávku trhu vzniká v Karlíně také řada nových developerských projektů. Společnost CBRE získala exkluzivní smlouvu na zprostředkování pronájmu prostor kancelářské budovy BUTTERFLY.

Zájem o kancelářské prostory v České republice stále roste. Řada českých firem v současné době hledá, z důvodu výhodných tržních a ekonomických podmínek a vysoké nabídky kvalitních kancelářských prostor, převážně v Praze. Taktéž je zaznamenán růst podílu zahraničních firem expandujících na lokální trh, respektive trh střední Evropy, kdy je Česká republika oblíbenou vstupní destinací. Již dříve, s ohledem na omezenou kapacitu centra hlavního města Prahy, vznikaly kancelářské huby, například na Praze 4, okolí Pankráce a Budějovické nebo v Butovicích.

Helena Hurábová, Associate Director Office Agency společnosti CBRE
Společnosti rostou, zvyšují počet svých zaměstnanců a také konsolidují své pobočky a stěhují se do společných prostor. Ekonomice se v současné době daří a to se odráží i na poptávce. Navíc díky nové výstavbě a silnému trhu nájemců v minulém roce se mnoho společnostem podařilo uzavřít výhodné nájemní smlouvy s výraznými incentivami.
Helena Hurábová, Associate Director Office Agency společnosti CBRE

Z výsledků studie společnosti CBRE je patrné, že z celkového počtu uzavřených transakcí na pronájem kancelářských budov třídy A v Praze v roce 2015, v loňském roce převládal zájem o centrum města a v těsném závěsu pak o Karlín, kdy tato lokalita, v počtu transakcí nových pronájmů kanceláří, v posledních pěti letech zcela vede. Minulý rok bylo v Karlíně uzavřeno 49 nových nájemních smluv na kancelářské prostory třídy A (v centru Prahy to bylo 51 transakcí) a od roku 2011 do 2015 si Karlín za sídlo se své společnosti a nové kancelářské prostory vybralo 201 společností (viz tabulka níže). Karlín, který svým klientům nabízí výbornou polohu na rozmezí moderní rezidenční čtvrti a rozvíjející se obchodní zóny, komplexní občanskou vybavenost i širokou nabídku korporátních služeb, se, také s ohledem na velmi malou vzdálenost od centra města v řádu pár minut, stal kancelářským srdcem Prahy.

Nové pronájmy kanceláří třídy A v Praze v letech 2011 až 2015

Hub

Počet transakcí

Karlin

201

Pankrác - Budějovická

189

City Center

185

Butovice - Stodůlky

111

Holešovice

82

Smíchov - Anděl

69

Vysočany-Prosek-Letňany

58

Chodov - Opatov

36

Dejvice - Evropská

23

Celkem v hubech

954

                                                                                         Zdroj: CBRE Research, PRF

V reakci na poptávku trhu vzniká v Karlíně také řada nových developerských projektů. Společnost CBRE získala exkluzivní smlouvu na zprostředkování pronájmu prostor kancelářské budovy BUTTERFLY. Výstavba této reality, umístěné v Praze 8 – Karlíně, na pozemku mezi ulicemi Pernerova a Korybutova, se dle developera společnosti AFI EUROPE, nachází ve fázi přípravných zemních prací a probíhá dle plánu a její dokončení je plánováno na poslední čtvrtletí roku 2017.

Šestipodlažní budova BUTTERFLY bude disponovat cca 23 tis. m2 pronajímatelné plochy, z čehož více než 18 tis. m2 budou tvořit právě kancelářské prostory. Nájemci BUTTERFLY budou moci využívat také obchodní prostory, vstupní loby na obou křídlech budovy, 303 parkovacích stání nebo místní kantýnu, kavárnu a restauraci. Kromě vysoké kvality kancelářských prostor, zajištěného držením certifikátu BREEAM Excellent a řady nadstandardních služeb, nabízí BUTTERFLY flexibilní, promyšlené a velkorysé pracovní prostředí. 

Kateřina Holická, leasingová manažerka AFI EUROPE Czech Republic s.r.o., doplňuje:

Podle požadavku klientů je možné vytvořit kancelářské prostory ve velikostech od 300 m2 do 4 260 m2. Je jen na nich, zda si zvolí cestu open space anebo uzavřených kanceláří.