Praha,
15
Říjen
2015
|
10:14
Europe/Amsterdam

Nejdražší bydlení je v Hong Kongu, nejvíce vlastníků bytů je v Singapuru

Průměrná cena bytu za m2 v Praze se pohybuje kolem 67 000 Kč, v centru až 150 000 Kč

Shrnutí

CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, vydala studii (Global Living Report), která porovnává rezidenční trh v 31 městech světa a faktory, které ho ovlivňují. Na základě studie sestavilo CBRE žebříčky nejdražších lokalit podle cen bytů a podle pronájmů bytů, ale taky podle ročního nárůstu cen rezidenčního bydlení a podle poměru vlastníků nemovitostí vůči pronajímatelům. Co se týče cen rezidenčního bydlení přepočtených na metr čtvereční, Hong Kong si zachovává pozici nejdražšího rezidenčního města na světě a Londýn upevňuje svou pozici na druhé příčce.

U velkého počtu měst je patrné, že se již zotavili z krize, která trhy zasáhla v roce 2008, a ceny i hodnota rezidenčního bydlení se začala zvyšovat. Díky globalizaci a migraci se svět stále více propojuje a města sdílí nejnovější postupy v architektuře, designu a interiéru. Nicméně, jak ukazuje studie CBRE, města si dokážou zachovávat svůj unikátní charakter.

říká Jitka Komárková, Head of Residential společnosti CBRE.
Bydlení v Praze se pohybuje v průměru okolo 67 000 m2. Ceny jsou ale velmi rozdílné, co se týká okrajových částí a centra Prahy. Zatímco na okraji Prahy se ceny v panelovém domě pohybují kolem 40 000 Kč za m2, tak v centru dosahují až 150 000 Kč za m2. Od roku 2012 se zvýšily ceny bytů o cca 30 %, pomalu se tedy dostáváme na úroveň cen z předkrizového období.
říká Jitka Komárková, Head of Residential společnosti CBRE.

Města s nejdražším bydlením na světě

Pořadí Město Cena rezidenčního bydlení na m2 v Kč
1 Hong Kong 361,236
2 London 261,379
3 New York 214,832
4 Paris 208,467
5 Singapore 206,478
6 Tokyo 177,833
7 Los Angeles 171,070
8 Milan 138,845
9 Rome 133,673
10 Edinburgh 130,491

Rezidenční trh v nejdražších městech

Hong Kong

Pro město, které je ze třech stran ohraničeno mořem, a na severu hraničí s Čínou, jsou možnosti pro novou výstavbu limitující. Šplhá se tudíž do výšky a díky množství mrakodrapů je nazýváno i „vertikálním městem“. Je to zároveň jedno z největších finančních center na světě a řadí se mezi města s nejvyšší hustotou obyvatel. Proto i navzdory zhoršujícím se podmínkám pro čerpání hypoték cenový růst rezidenčního bydlení pokračuje.

Londýn

Tohle multikulturní město, jehož populace za poslední dekádu narostla o další milion na dnešních 8,7 milionu, se po krizi zase rychle vzpamatovalo. Kromě zlepšující se ekonomické situace a nízkým úrokovým mírám tomu napomohli i vládní pobídky, které povzbudili domácí poptávku po rezidenčním bydlení. Kromě nových dokončených bytů přibyly na trh i další byty k pronájmu, jelikož trh s nájemným bydlením je v Londýně vysoce rozvinutý. Majitelé bytů však nemusí mít obavy. Při současné predikci populačního růstu, který si má udržet své tempo, bude po bytech stále vysoká poptávka.

New York

New York, kam si mnozí z jeho současných 8,5 milionů obyvatel přišli splnit svůj sen, je vibrujícím městem plným kultury a korporátních firem. Nedostatek nabídky rezidenčního bydlení v Manhattanu a tudíž jeho vysoké ceny vedly k tomu, že se luxusní výškové budovy začaly objevovat i v jiných čtvrtích jako Brooklyn nebo Queens. 48 % Newyorčanů si bydlení pronajímá, protože ceny rezidenčního bydlení jsou čtyřnásobné v porovnání s národním průměrem.