Prague,
24
Leden
2018
|
16:19
Europe/Amsterdam

Občas se vyplatí zajít za roh

Ulice Na Příkopě je bezesporu jednou z nejoblíbenějších destinací nákupuchtivých turistů i obyvatel Prahy. Dokládá to i žebříček nejdražších ulic světa, který v roce 2017 Příkopy zařadil na 23. příčku[1]. Díky tomuto trendu se snaží být svým zákazníkům nablízku i jednotliví obchodníci, kteří by zde chtěli mít své zastoupení a prodejny. Je tu ale jeden háček – obchodní prostory jsou omezené a ulice se nemůže dál rozšířit. Leckteré značky proto své prodejny otevírají doslova „za rohem“.

Důkazem může být vloni otevřený butik společnosti Palmers, která svůj první obchod v ČR otevřela v Havířské ulici. A není zdaleka jediná, která sází na docházkovou vzdálenost od jedné z pěších tepen centra hlavního města. Na maloobchodní prostory láká i Rytířská ulice.
 

Od turnajů k vybroušenému stylu

Rytířská ulice své jméno získala po rytířských turnajích. První se zde konaly na oslavu korunovace Karla IV. a svou tradici si zachovaly až do 18. století. Od středověku se zde také konal trh, který přesahoval i do ulic Havelská a V kotcích. Nakoupit jste zde mohli od potravin přes živou drůbež až po látky. Trh ale musel postupně ustoupit nové výstavbě, v 18. století vzniklo na samém okraji ulice Stavovské divadlo a po zbourání kotců v 19. století zde byla postavena budova Městské spořitelny. Venkovní trh se tak pomalu přesunul do interiérů.

Dnes Rytířská ulice nabízí lidem, kteří odbočí z trasy Václavské – Staroměstské náměstí mnoho možností k vyžití. Jsou zde krámky s lahůdkami, kavárny a své místo tu našly i módní butiky. Asi nejblyštivějším obchodem je zde však obchod jiný než s módou. Jako svou vlajkovou loď si zdejší prodejnu zvolila česká sklářská značka Preciosa, která zde dle svých vlastních slov hodlá započít „novou kapitolu českého křišťálu“[2]. V tomto obchodě můžete obdivovat mistrovskou práci českých sklářů až v 800 barvách, které sklu propůjčují.
 

Utajené náměstí

Pokud budete stát na Příkopech zády k náměstí Republiky a nevydáte se doprava do Havířské či dále Rytířské, ale zaostříte svůj zrak, uvidíte barokní palác Savarin, který po dokončení rekonstrukce nabídne novým zájemcům nejen kanceláře, ale i maloobchodní prostory. Díky projektu vznikne nové propojení centra města – ulic Panská, Jindřišská, Na příkopě a Václavského náměstí. Vzhledem k tomu, že nejstarší části paláce jsou památkově chráněné a investor je bude rekonstruovat, nakupování v Savarinu bude určitě nevšedním zážitkem. S taškami si budete moci odpočinout v kavárnách na nově vzniklém náměstí u historické jízdárny a z hluku Příkop se tak jen pár kroky ocitnete na klidném místě plném zeleně. A protože má být součástí projektu i obnovení barokní zahrady, tak až usednete po nákupním maratonu k šálku kávy a budete přemýšlet o tom, co vám ještě chybí, dejte nám vědět o jaké nové značky by se český retailový trh měl rozrůst! Napište nám na katerina.velfelova@cbre.com!