Praha,
11
Květen
2016
|
10:33
Europe/Amsterdam

Objem investic do komerčních nemovitostí v CEE regionu se v 1. čtvrtletí mírně snížil, v nadcházejících čtvrtletích lze ale očekávat jejich oživení

Objem investic je podporován malými a středně velkými transakcemi

Shrnutí

V 1. čtvrtletí 2016 zaznamenaly investice v zemích střední a východní Evropy, s výjimkou Ruska, v meziročním srovnání se stejným obdobím loňského roku mírný pokles (6 %) a dosáhly objemu 1,84 mld. EUR. Očekává se však, že celkový objem investic do nemovitostí za letošní rok překročí rekordní výsledek z roku 2015 a ve všech zemích CEE regionu bude dosaženo dobrého výsledku.

V minulém čtvrtletí dominovalo ve všech hlavních realitních sektorech velké množství malých a středně velkých obchodních transakcí. Průměrná cena transakce v 1. čtvrtletí 2015 dosáhla, při celkovém počtu méně než 50 transakcí v daném regionu, hodnoty přes 45 mil. EUR. Ve srovnání s 1. čtvrtletím roku 2016, kdy celkový počet uzavřených transakcí přesáhl počet 110, byla průměrná cena transakce pouze 24 mil. EUR. Zatímco luxusní nemovitosti jsou stále v hledáčku investorů, postupně se na nákupní list investorů dostávají také malé, ale atraktivní realitní prostory, o to více, jsou-li součástí regionálního portfolia.

Ve srovnání s celoročním výsledkem roku 2015, kdy bylo 30 % investic do regionu realizováno americkými investory, byli začátkem tohoto roku naopak nejaktivnější investoři z Německa, následování místními regionálními investory z Polska, Čech nebo Slovenska. Svůj zájem o region znovu potvrdily také jihoafrické fondy, které uzavřely rekordní transakce v Srbsku a v Černé Hoře, přičemž v průběhu roku jsou očekávány další investice v zemích CEE.

Ve srovnání s posledním čtvrtletím roku 2015 zůstaly výnosy z prémiových realit většinou stabilní, až na dvě hlavní výjimky: Českou republiku a Polsko, kde bylo zaznamenáno snížení o 25 bp v kancelářském sektoru, který je nyní oceňován na výnosu 5,50 %. To je přičítáno neustávajícímu zájmu investorů o klíčová realitní aktiva, jejichž nabídka je však v současné době nedostatečná.

Výraznému nárůstu objemů obchodních transakcí zaznamenalo, v mezikvartálním srovnání, Rusko, kdy bylo v 1. čtvrtletí dosaženo téměř 60 % celkových objemů roku 2015. Hlavním ukazatelem pro investory, kteří mají o Rusko zájem, je v současnosti možnost kompenzace hodnoty aktiv z důvodu korekčních opatření na trhu. Navzdory nejistotě na trhu vnímají investoři výhody investic v momentě, kdy trh dosáhl svého dna a oproti jiným investičním příležitostem také možnost dlouhodobého uchování hodnoty.

Chris Sheils, Head of Investment Properties společnosti CBRE
Po příznivém vstupu do roku 2016, kdy investiční objemy v celém regionu CEE obecně držely krok s čísly roku 2015, očekáváme další silný rok investičních přílivů do České republiky. Sektor maloobchodu zažívá silný zájem ze strany investorů, zejména u nejméně rizikových nemovitostí a vzhledem k rostoucí agresivitě bank očekáváme prostor pro stlačení výnosu u nejlepších nemovitostí.
Chris Sheils, Head of Investment Properties společnosti CBRE