Praha,
25
Březen
2015
|
11:43
Europe/Amsterdam

OBJEM PLOCH PRONAJATÝCH INTERNETOVÝMI PRODEJCI V ČR SE ZTROJNÁSOBIL

Letos se očekává nárůst ploch o dalších 50 – 100 000 m2

Ve druhé polovině roku 2014 se objem skladových ploch pronajatých internetovými prodejci ztrojnásobil, pronajalo se přes 180 000 m2 nových skladových ploch. Za silným nárůstem stojí především jedničky na trhu (Amazon, Mall.cz, Alza.cz), jen Amazon si pronajal přes 130 000 m2. Na konci roku 2014 měli internetoví prodejci pronajato přes 260 000 m2 ploch z celkových 4,9 milionů m2 skladových ploch v ČR.

Sektor e-commerce a internetoví prodejci jsou v současné době tahouny poptávky skladových prostor na českém trhu. V roce 2014 se na nově poptávaných pronajatých prostorách podílel e-commerce téměř třetinou (27 %) a objem pronajatých skladových ploch se za 2. pololetí 2014 ztrojnásobil. Poptávka ze strany internetových obchodníků představovala za celý loňský rok 223 000 m2 skladových ploch. Největším dopadem e-commerce na trh s průmyslovými nemovitostmi je větší poptávaná plocha v porovnání s kamennými obchody. To znamená, že při podobném množství skladovaného zboží, potřebují internetoví obchodníci větší pronajímanou plochu.

Michal Bezděka,  Head of Industrial Agency společnosti CBRE
„Podstatným rysem úspěšného internetového prodeje je blízkost k zákazníkovi, vyšší nároky na počet zaměstnanců než klasické skladování, a co nejkratší dodací lhůta. Není tedy překvapením, že 89 % poptávky internetových prodejců se realizovala v logistických parcích v blízkém okolí Prahy. Zbytek poptávky se realizoval v Brně, Ostravě a Plzni."
Michal Bezděka, Head of Industrial Agency společnosti CBRE

Nejvýraznějšími internetovými prodejci v roce 2014 byly společnosti Amazon, Mall.cz, Alza.cz, dále Internet shop provozující internetový obchod parfums.cz, německý online supermarket Allyouneed.com a Digital Engines. Nově pronajaté plochy skladových prostor přitom reprezentují hlavně největší internetoví prodejci na prvních třech pozicích. Nároky na efektivitu fungování skladů jsou ze strany internetových prodejců vyšší než kdykoli předtím, protože chyby na straně skladování a distribuce vedou k přímé nespokojenosti zákazníka a e-shop jej tak může snadno ztratit.

Největší skladové plochy pronajaté internetovým obchodníkům v roce 2014:

Logistický park

Nájemce

Plocha v m2

Panattoni Park Prague Airport

Amazon

133 000

Prologis Park Prague Jirny

Mall.cz

32 000

Prologis Park Prague Úžice

Alza.cz

13 000

CTPark Bor

Allyouneed

10 000

Prologis Park Prague Rudná

Digital Engines

7 400

VGP Park Brno

Internet Shop (Parfums.cz)

5 500

Zdroj: CBRE

Česká republika láká zahraniční e-commerce hráče především na výhodnou polohu

Pro zahraniční internetové prodejce, kteří si pronajmou skladové prostory v České republice pro obsluhu západních trhů, je důležitým faktorem výhodná pozice České republiky a kromě nižších provozních nákladů i dostatečně velký pracovní trh. Proto tyto prodejce táhnou nejvíce lokality kolem Prahy a Plzně, nejlépe si vede Panattoni Park Prague Airport, Prologis Park Prague Jirny a Úžice a CTPark Bor.

Proč internetoví prodejci potřebují více ploch než kamenné obchody?

Nabízená škála produktů v e-shopu je mnohem větší než v kamenném obchodě. Zároveň jednotlivé kusy zboží ve skladu musí být volně a rychle dostupné, aby mohla být objednávka co nejrychleji zkompletována. To má dopad na skladování zboží, kdy už není efektivní skladování na paletách a vysokých stojanech, ale v krabicích a bednách na nižších regálech.

„Tím se snižuje množství skladovaných produktů na jeden metr čtvereční, tedy hustota skladování. Je potřeba přímo v distribučním centru vytvořit prostor pro služby spojené s kompletací konkrétní zásilky pro zákazníka, což klade další nároky na velikost pronajímané plochy. Většina internetových prodejců umožnuje zákazníkovi vrátit zboží, což opět klade požadavky na větší prostor, který umožní tyhle balíky zpracovat a vrácené zboží založit zpátky do regálů,“ doplňuje specifika skladových prostor pro internetové prodejce Michal Bezděka.