Prague,
11
Květen
2018
|
17:30
Europe/Amsterdam

Příběh ulic: Od Svoboďáku k hlaváku

 

Prošli jste se s námi v minulém díle seriálu o nákupních ulicích v Brně po České na náměstí Svobody? Pojďte si procházku prodloužit do Masarykovy, a ještě kousek dál, k OC Letmo. Čeká na vás historie i moderní architektura, vítězství i tragédie…

Masarykova ulice je spojnicí mezi náměstím Svobody a Nádražní ulicí a ač je pěší třídou, je poměrně rušná a frekventovaná. Obchodu sloužila už ve středověku, ale z této doby se bohužel nedochovaly žádné domy, a to ani z židovské čtvrti, která byla v dolní části Masarykovy a přilehlých ulic (blíže dnešní Nádražní ulici). Nejstarší budovou je tak kostel sv. Máří Magdalény ze 17. století, všechny ostatní domy pochází z přelomu 19. a 20. století. Od roku 1836 nesla název po císaři Ferdinandovi, který byl ve stejném roce korunován českým králem. Hned po vzniku republiky byla přejmenována po T. G. Masarykovi, ale její název měnili nacisté i komunisté. Během socialismu tak byla tato ulice oficiálně pojmenována třída Vítězství, ač se tento název mezi obyvateli nikdy příliš neuchytil.

Dnes ulice i nadále plní funkci osy centra města, a tak se není čemu divit, že po obou jejích stranách na nás čekají výlohy obchodů. Některé z nich vznikly už ve 30. letech 20. století. Například dům s č. p. 16. má mohutný skleněný parter (výkladnice), rámovaný bronzem a vykládaný opaxitem. Původně se zde prodávala obuv, dnes tady nakoupíte outdoorové vybavení značky Rock Point. Za zmínku určitě stojí také dům na rohu ulic Masarykovy a Orlí. Najdete zde prodejnu Tiger, a to v přízemí a prvním patře, které tvoří velké skleněné výkladnice, postavené také ve 30. letech. Na Masarykově ale najdete také pobočku nejstaršího knihkupectví v Brně (Barvič a Novotný), oblečení Promod nebo Tezenis, hračkářství a další menší obchody. A pokud budete muset do lékárny, ta v domě U červeného raka je vůbec nejstarší v Brně.

Ementál? Mimozemšťan? Obchodní centrum!​

Jakmile projdete ze středu města na konec Masarykovy ulice a dáte se Nádražní doleva, nemůžete minout jednu z nejmodernějších a nejvýraznějších staveb v Brně – OC Letmo. Slavnostně bylo otevřeno 2. května 2013 a obyvatelé mu hned dali různé přezdívky, třeba právě „mrkající ementál“. Osud této parcely ale nebyl vždy veselý…

Původní dům na Nádražní 2a byl zničen při bombardování na konci druhé světové války, pak pozemek dlouho zel prázdnotou. V 70. letech zde vznikla nová budova, kde bylo po privatizaci v provozu kasino. V roce 2002 dům vyhořel, při požáru zemřeli krupiér a dva hasiči. Jedenáct let pak bylo na místě jen ohořelé torzo, které však v roce 2013 nahradilo právě OC Letmo. V jeho přízemí byl na památku zahynulým hasičům odhalen při slavnostním otevření celého centra pomník.

OC Letmo tvoří dvě podzemní a osm nadzemních podlaží. Přízemí a první patro slouží především obchodům se zbožím denní potřeby – supermarket, drogerie nebo třeba vinotéka. Ve vyšších patrech pak lze nakupovat i relaxovat – v centru najdete kromě klenotnictví nebo elektra i širokou nabídku služeb, restaurace, kavárny, kino a dokonce saunový svět. Ideální pro odpočinek po celodenní procházce po nákupech, co říkáte? O dopravu se bát nemusíte, hned u centra je vlakové i autobusové nádraží a taky dopravní uzel tramvají, tedy šalin.

Vyrazte do Brna a napište nám na katerina.velfelova@cbre.com, jak se Vám hodil náš nákupní průvodce po centru města.