Prague,
08
Srpen
2019
|
10:19
Europe/Amsterdam

Praha se stává evropskou metropolí coworkingu

Coworkingy a flexibilní servisované kanceláře hýbou trhem kancelářských nemovitostí a řadí se mezi významné trendy současnosti. Mezi nejpočetnější ekonomicky aktivní skupinu obyvatel již nyní patří mileniálové, tzn. lidé narození mezi léty 1974 a 2004. Tato generace stále více upřednostňuje individuální přístup, kvalitní služby a budování kontaktů, které nachází v coworkingových centrech. Ta rostou po celé České republice jako houby po dešti. Podle statistik realitně-poradenské společnosti CBRE se od roku 2017 navýšil počet pronajatých metrů čtverečních v pražských administrativních budovách za účelem coworkingu o celých 150 % (z 25 000 m2 na 65 000 m2). Podíl pronájmů coworkingových prostor na nových pronájmech kancelářských ploch vzrostl ze 2 % v roce 2017 na 10 % v polovině roku 2019.

A stále strmě stoupá: podle vývoje ve 1. pololetí 2019, kdy bylo pronajato přes 13 000 m2 za účelem coworkingu a další prostory jsou ve finálních fázích vyjednávání, lze očekávat, že podíl coworkingových kanceláří na celkovém objemu nově pronajatých administrativních ploch v letošním roce pokoří hranici 15 %. Praha se proto již nyní řadí s více než 30 centry mezi evropské coworkingové metropole.


Coworkingová centra vznikají v České republice od roku 2009. Daří se jim především ve větších městech, kde je využívá čím dál více nezávislých profesionálů.

Lenka Hrudíková, Coworking and Flexible Office Specialist společnosti CBRE
„Z našeho průzkumu vyplývají čtyři hlavní důvody, které firmy motivují k volbě coworkingu: zvládnutí krátkodobého navýšení poptávky (48 %), redukce nákladů (43 %), otestování alternativního pracovního prostoru (39 %) a snaha přilákat nové talenty (28 %). Právě poslední důvod nabývá na stále větší důležitosti s ohledem na přístup generace mileniálů k práci a dlouhodobě nízkou míru nezaměstnanosti. V průběhu posledních dvanácti měsíců vzrostl jeho význam o deset procentních bodů.“ 
Lenka Hrudíková, Coworking and Flexible Office Specialist společnosti CBRE

A jakou motivaci pro coworking hledají samotní freelanceři? Mají své vlastní pracovní prostředí umožňující jim se soustředit, a přitom netrpí pocitem izolace jako při práci z domova. V neposlední řadě mohou navazovat zcela nové kontakty a dále tak rozvíjet svůj byznys.

Provozovatelé coworkingových center a flexibilních servisovaných kanceláří reagují na rostoucí počet nezávisle pracujících odborníků, kteří hledají inspiraci mimo klasickou kancelář, a trh je díky tomu na rekordním vzestupu. „Oblíbenost flexibilních kanceláří každým rokem stoupá. Tento trend potvrzuje i náš každoroční celosvětový průzkum Global Workspace Survey. Způsob, jakým pracujeme, se změnil. Průzkum uvádí, že více než polovina lidí dnes pracuje na dálku nejméně 2,5 dne v týdnu,“ uvádí Karel Pelán, Country Manager International Workplace Group (IWG), která provozuje síť flexi kanceláří Regus a Spaces, a dodává: „85 % respondentů v průzkumu uvedlo, že produktivita práce v jejich firmě vzrostla, když umožnili zaměstnancům pracovat flexibilně."

Zajímavostí je, že pražský trh s coworkingovými centry a servisovanými kancelářemi je poměrně vyrovnaný a nemá pouze jednoho lídra. Z pohledu velikosti prostor, které si provozovatelé pronajímají a dále nabízejí svým členům, se na pomyslné špičce nacházejí hned tři společnosti. I ty ovšem od sebe dělí pouze jednotky procent: IWG má se Spaces 25% podíl na trhu a s Regus 17% podíl na trhu, New Work má 14 %. V těsném závěsu za nimi následují firmy Scott & Weber, WeWork, HubHub Czech Republic, BusinessLink, které drží podíl na trhu mezi 8 až 12 %. Z pohledu největších nově uzavřených smluv z poslední doby zabodovala společnost WeWork, která si za účelem coworkingu pronajala 5 755 m2 v budově Drn v Praze 1, a také společnost IWG – Spaces, která si za posledních tři čtvrtě roku pronajala prostory v rozmezí 3 300 – 4 000 m2 napříč Prahou (konkrétně v budovách Parkview na Praze 4, Nile House na Praze 8, Albatros na Praze 1 a SmichOFF na Praze 5).