Praha,
05
Listopad
2015
|
13:19
Europe/Amsterdam

Pro čtvrtinu českých zaměstnanců je obtížné vytvořit si prostor na osobní život

Dvě třetiny si myslí, že flexibilita v práci by to mohla zlepšit

Shrnutí

Více než třetina (36 %) Čechů přiznává, že nemá dostatek času na svůj osobní život a čtvrtina (24 %) říká, že je pro ně obtížné si prostor na něj vytvořit. Vyplynulo to z průzkumu Mobilita ve světě malých a středních podniků 2015, který si nechala vypracovat společnost Microsoft. Dvěma třetinám (66 %) Čechů by přitom flexibilita a mobilita v práci pomohla zvýšit výkon a současně zlepšit osobní život. I proto dnes Microsoft vyhlašuje každoroční Den práce odkudkoli, jehož cílem je podpořit flexibilní styl práce, a pomoci tak lépe sladit pracovní a osobní život. Letos iniciativu podporuje více než 30 organizací.

Podle průzkumu realizovaného u příležitosti Dne práce odkudkoli pracují pravidelně mimo kancelář dvě pětiny (43 %) lidí. Patrný je tento trend hlavně u vysokoškolsky vzdělaných lidí a kvalifikovaných pracovníků, kteří vedou týmy. „Tři čtvrtiny lidí věří, že jsou mimo kancelář stejně výkonní či dokonce efektivnější než v kanceláři,“ řekla Lenka Čábelová, PR manažerka Microsoftu.

Obdobný průzkum, který Microsoft provedl, zjistil, že 73 % zaměstnanců v Evropě věří, že kvalita jejich života by vzrostla, kdyby mohli pracovat flexibilně. „Studie ukazují, že pokud lidé pracují z domova dva až tři dny v týdnu, má to pozitivní dopad na jejich výkon, spokojenost v práci i vztah s nadřízeným. Naše zkušenost to potvrzuje,“ popisuje Dagmar Ševčíková, HR ředitelka Microsoftu.

Lidé o více flexibility jednoznačně stojí. U nových pozic obsazovaných přes portál Jobs.cz, u nichž zaměstnavatelé uvádějí možnost alespoň občasné práce z domova, registrujeme o 15 % více reakcí lidí než na srovnatelné pozice bez této možnosti,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která kariérní portál Jobs.cz provozuje.

Aby flexibilita přinášela v práci co největší benefity, musí být změna firemní kultury spojená i s proměnou pracovního prostředí. „Kancelář mění účel – slouží hlavně setkávání a spolupráci a musí také nabízet různé typy prostor pro různé druhy práce,“ upřesňuje Lenka Čábelová.

Proto Microsoft podporuje soutěž CBRE Zasedačka roku.

 

Petra Lávičková, Head of Corporate Marketing & PR společnosti CBRE
Jejím cílem je ukázat nejzajímavější pracovní prostředí firem v Česku a představit filosofii a hodnoty společností, které se snaží vytvářet inspirativní a kreativní pracovní prostředí. V pondělí 9. listopadu začíná na webových stránkách www.zasedackaroku.cz hlasování veřejnosti o nejlepší pracovní prostor.
Petra Lávičková, Head of Corporate Marketing & PR společnosti CBRE

Den práce odkudkoli (www.denpraceodkudkoli.cz) letos podpořily:

CBRE Zasedačka roku, Epson, Hewlett Packard, Microsoft, O2 Czech Republic, Techo, Allen & Overy, AmCham, Antalis, Atlantis Telecom, Bison & Rose, Byznys pro společnost, CleverMaps, COM Plus CZ, Communa, CPI, Datank, EduCentre CZ, EduIn, Forbes.cz, ICT Creative, Kontron, KPMG, LMC/Jobs.cz, Mainstream, Marianne, My.cz, Nadace Charty 77, Nadace O2, Ogilvy, Pizza Coloseum, Pram, Regus, RWE, Sodexo Benefity, Studenta, Vodafone.