Praha,
03
Listopad
2015
|
15:23
Europe/Amsterdam

Pro čtvrtinu uchazečů o pracovní místo je důležitá možnost práce mimo kancelář

Flexibilní styl práce podporuje stále více organizací

Shrnutí

Celých 25 % Čechů tvrdí, že by pro ně při výběru nového pracovního místa byla důležitá flexibilita, tedy možnost práce mimo kancelář. Silný je tento požadavek zejména u mladé generace do 24 let a pro lidi kolem padesátky (tzv. sendvičová generace) – v obou skupinách to uvedla třetina respondentů. Data vyplývají z průzkumu, který si nechala u příležitosti Dne práce odkudkoli zpracovat společnost Microsoft.

Den práce odkudkoli vyhlašuje česká pobočka Microsoftu každý první čtvrtek v listopadu. Letos se koná již potřetí a připadne na 5. listopad. Cílem je podpořit myšlenku flexibility a mobility v práci a inspirovat další organizace k jejich zavádění. Letos jej podpořilo více než 30 organizací včetně RWE, LMC, CBRE, O2 Czech Republic, Sodexo Benefity, Hewlett Packard, Epson, Vodafone, platformy Byznys pro společnost a dalších.

 „Stále více lidí považuje určitou míru flexibility za standard. Firmy, které na tento trend nezareagují, riskují, že nebudou preferovaným zaměstnavatelem. V našem evropském průzkumu uvedlo 40 % respondentů, že by flexibilitu u své pracovní pozice požadovali, přičemž 17 % by práci bez této možnosti odmítlo,“ vysvětluje manažerka komunikace Microsoft Lenka Čábelová.

15 % zaměstnanců preferuje flexibilitu před zvýšením platu

Tento trend potvrzují také data kariérního portálu Jobs.cz: Pětině (21 %) zaměstnanců velmi silně chybí možnost alespoň občas pracovat z domova, pro dalších 15 % už je to standard, o který nechtějí přijít. 15 % lidí přitom preferuje možnost příležitostně pracovat na dálku před případným zvýšením mzdy o 10 %.

Zaměstnavatelé na zvyšující se poptávku po práci mimo kancelář postupně reagují. „Počet míst s možností práce z domova se jen za poslední půlrok zvýšil o třetinu, aktuálně jde již o více než 8 % ze všech obsazovaných pozic. Zaměstnavatelé vzhledem k oživení na trhu musí o schopné lidi bojovat s konkurencí a o flexibilitu v práci je jednoznačně zájem,“ vysvětluje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje. Platí to zejména pro vysokoškolsky vzdělané kandidáty, kde podle průzkumu Microsoftu očekává flexibilitu celá třetina respondentů.

Technologie máme, překážkou je spíše firemní kultura

U povolání, jejichž charakter umožňuje flexibilitu, dnes jejímu zavedení brání především kulturní a manažerské faktory – třetině zaměstnanců neumožňuje práci mimo kancelář zaměstnavatel, u desetiny (9 %) to nepodporuje přímý nadřízený. Jen 10 % chybí technologické vybavení.

„Flexibilita práce je klíč k podpoře diverzity pracovních týmů a spokojenosti lidí v zaměstnání. Umožňuje dobře sladit pracovní a soukromý život a zapojit i talenty, kteří potřebují různý časový a prostorový přístup k práci.

Týmy, které jsou různorodé, totiž dosahují dlouhodobě lepší ziskovosti,“ vysvětluje hmatatelné přínosy podpory flexibility ve firmách Pavlína Kalousová z Byznys pro společnost, největší organizace na podporu rozvoje odpovědného podnikání a koordinátora evropské Charty diverzity v ČR.

„Možnost práce mimo kancelář a flexibilní pracovní doba u nás není omezena. Máme nástroje, které nám umožňují být ve vzájemném kontaktu, mít přehled o tom, kdo kde je, a fungovat jako tým. Loni využil možnost práce mimo kancelář každý z nás v průměru dva dny v týdnu,“ uvádí Dagmar Ševčíková, HR ředitelka Microsoftu. Zkušenosti dalších firem najdete zde.

Poznámky:

Den práce odkudkoli letos podpořili:

Epson, Hewlett Packard, Microsoft, O2 Czech Republic, Techo, CBRE Zasedačka roku, Allen & Overy, AmCham, Antalis, Atlantis Telecom, Bison & Rose, Byznys pro společnost, CleverMaps, COM Plus CZ, Communa, Datank, EduCentre CZ, EduIn, Forbes.cz, ICT Creative, KPMG, LMC/Jobs.cz, Marianne, My.cz, Nadace Charty 77, Nadace O2, Ogilvy, Pram, Regus, RWE, Sodexo Benefity, Studenta, Vodafone

Data v tiskové zprávě vychází z průzkumu, který zpracovala v říjnu 2015 agentura Data Collect na vzorku 500 respondentů, a průzkumu Mobilita ve světě malých a středních podniků. Ten realizovala pro Microsoft Agentura Ipsos Mori v průběhu ledna a února 2015. Průzkumu se zúčastnilo 5555 zaměstnanců malých a středních podniků ze 16 evropských zemí.