Praha,
03
Březen
2016
|
11:24
Europe/Amsterdam

Rekordní objemy investic ve střední a východní Evropě táhnou investoři z USA a Německa

Shrnutí

Investice v zemích střední a východní Evropy (CEE) (s výjimkou Ruska) v roce 2015 vzrostly o 25 % v porovnání s rokem 2014 a dosáhly výše 9,9 miliardy eur. Zatímco meziroční nárůst se očekával, celková výkonnost předčila prognózy a představuje velmi solidní výsledky ve všech zemích střední a východní Evropy. Investice v České republice v porovnání s rokem 2014 vzrostly o 40 % odpovídající investičnímu objemu 2,842 mld eur.

V regionu i nadále dominovali zahraniční investoři. Americké fondy stály za velkým portfoliem akvizic s průměrným objemem 160 milionů eur na transakci, což poukazuje na to, že preferují vetší jednorázové investice.

V roce 2015 Spojené státy realizovaly 30 % investic v tomto regionu v porovnání s rokem 2014, kdy tento objem představoval 23 %. Americké fondy investovaly ve všech hlavních zemích regionu střední a východní Evropy a také v Lotyšsku. Návrat velkých fondů, jako například Morgan Stanley a Goldman Sachs, naznačuje rostoucí důvěru investorů v regionu střední a východní Evropy. Druhým největším investorem bylo Německo, které se v uplynulém roce podílelo 23 % na celkovém objemu investic do tohoto regionu. Jedná se o 12% zvýšení v porovnání s rokem 2014. Přítomnost německých investorů lze připsat částečně na vrub aktivitě skupiny Union Investment, která byla největším investorem v tomto regionu v roce 2015.

Objem investic v CEE v roce 2015 podle země původu

V České republice USA realizovaly 32 % investic, Německo bylo druhým největším investorem s 22 %. Čeští investoři měli také silné zastoupení a realizovali 21 % investic.

Objem investic v České republice v roce 2015 podle země původu

Vysoká míra investic v roce 2015 měla vliv na výnosy, které klesaly. Je třeba zohlednit rozdílné ceny nemovitostí mezi různými zeměmi regionu. Na určitých trzích a v určitých sektorech totiž výnosy téměř dosáhly vrcholu z předchozího hospodářského cyklu (zejména v České republice a Polsku). Jiné země na využití svého potenciálu zatím čekají. Vzhledem k tomu, že investiční transakce nevykazují žádné známky zpomalení, společnost CBRE se domnívá, že na některých trzích možná dojde k růstu výnosů, které předčí hodnoty z roku 2007.

Výhled na rok 2016 je pozitivní. Potenciální brzdou značného růstu objemu investic může být nedostatek atraktivních nemovitostí k nákupu. Výstavba kancelářských prostor ve Varšavě a Bukurešti dosahuje rekordních výšek a využívá zájmu investorů a nájemců na tomto trhu.

Peter Wojtusiak, Associate Director Investment Properties společnosti CBRE
Investice do komerčních nemovitostí v CEE regionu dosáhly vysokého objemu i díky americkým a německým investorům, které lákají relativně vysoké výnosy a dostupnost kvalitních nemovitosti. Očekáváme, že v roce 2016 bude tato situace pokračovat, protože region střední a východní Evropy zaznamenává silný hospodářský růst, výnosy jsou tu relativně vysoké v porovnání se západní Evropou a  zájem bank financovat realitní transakce v tomto regionu se také neustále zvyšuje. Silná expanze, kterou zažívají maloobchodní prodejci v celém regionu soudě podle jejich tržeb, bude i nadále přitahovat zájem investorů. Očekáváme také, že dojde  k další diverzifikaci struktury investorů, jelikož asijští investoři začínají zvyšovat svou investiční aktivitu v tomto regionu.
Peter Wojtusiak, Associate Director Investment Properties společnosti CBRE