Prague,
06
Červen
2018
|
23:00
Europe/Amsterdam

Siemens zůstává v areálu City West do roku 2027

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zprostředkovala společnosti Siemens dlouhodobý pronájem do roku 2027 v budovách společnosti CPI Property Group v rámci areálu City West v pražských Stodůlkách o rozloze 24 000 m2. Součástí kontraktu je i modernizace kancelářských prostor společnosti Siemens. Jde o jednu z nejvýznamnějších kancelářských transakcí letošního jara nejen pro CBRE, ale i pro celou Českou republiku, kterou potvrzuje i fakt, že vyjednávání trvalo déle než jeden rok.

Helena Hurabova, Associate Director of Office Agency at CBRE
V CBRE zajišťujeme komplexní služby, které jdou nad rámec běžných pronájmů – to je i případ pražské centrály společnosti Siemens, jež bude v rámci prodloužení nájemní smlouvy do roku 2027 modernizována včetně venkovního okolí. K rozhodnutí zůstat ve stávajících prostorách jsme dospěli se společností Siemens po důkladném a dlouhodobém zvažování mnoha faktorů.
Helena Hurabova, Associate Director of Office Agency at CBRE
Modernizace centrály společnosti Siemens v pražských Stodůlkách nám umožní nabídnout zaměstnancům to nejlepší pracovní prostředí. Nově instalovaný řídicí systém Siemens Desigo CC navíc výrazně sníží energetickou náročnost obou budov.
Eduard Palíšek, Generální ředitel Siemens ČR
Kontrakt zahrnuje pronájem 24 000 m2 kanceláří a 400 parkovacích míst v podzemních garážích. Modernizace kanceláří navíc znamená pro zaměstnance značné zlepšení pracovního prostředí.
Simon Orr, Associate Director, Advisory & Transaction Services – Office společnosti CBRE
Helena Hurábová, Associate Director Office Agency společnosti CBRE
V letech 2016 a 2017 bylo dokončeno poměrně málo nových projektů, jednalo se o necelých 170 000 m2, navíc míra neobsazenosti klesá. Zatímco na konci roku 2017 byla 7,5 %, na konci prvního kvartálu roku 2018 klesla až na 6,2 %, což představuje desetileté minimum. Vzhledem k velké ploše rozestavěných projektů by se ale situace v dohledné době mohla změnit.
Helena Hurábová, Associate Director Office Agency společnosti CBRE

Tato situace se promítá i do mírného nárůstu cen nájmů. Průměrná cena prémiových kancelářských prostor činila podle dat CBRE v prvním čtvrtletí 2018 až 21,5 eur za metr čtvereční měsíčně, oproti 20,5 eur na konci minulého roku.

Z dat o trhu kancelářských prostor v Česku, které CBRE průběžně sbírá, analyzuje a pravidelně publikuje vyplývá, že letošní rok by mohl přinést zlepšení díky většímu počtu kancelářských budov, které jsou ve výstavbě a měly by být do konce roku dokončeny. V prvním čtvrtletí byly v Praze otevřeny tři nové kancelářské budovy o celkové výměře 35 400 m2 a dalších více než 167 000 m2 v Praze momentálně staví. Většina by měla být ještě letos uvedenado provozu. Téměř dvě třetiny těchto prostor mají ale již předjednané nájemce.