Praha,
24
Červen
2015
|
10:56
Europe/Amsterdam

Skupiny českých privátních investorů v realitách posilují

V současné době se jedná zhruba o 50 uskupení a velmi aktivně přibývají

Shrnutí

Společnost CBRE vnímá na trhu velmi sílící skupinu českých privátních investorů, zatímco dříve to byly především dlouhodobě saturované silné investiční skupiny. Před rokem a půl se na trhu pohybovalo zhruba 10 – 15 uskupení českých privátních investorů. Dnes jich je asi 50 a velmi aktivně přibývají.

Jan Hospodář, Head of Sales & Acquisition společnosti CBRE
Jsou to buď subjekty, které založily uzavřený investiční fond kvalifikovaných investorů, ale i privátní uskupení třech až pěti bohatých lidí, z nichž každý vloží do společnosti 50 – 100 mil. Kč a s těmito penězi začíná skupina fungovat a společně investují například do nemovitostí, do kterých by velcí investoři neinvestovali z důvodů menšího investičního objemu.
Jan Hospodář, Head of Sales & Acquisition společnosti CBRE

Tito investoři jsou zajištěni a mají své potřeby pokryté. Nejde jim tedy primárně o rizikové investice, které budou vydělávat 15 % ročně, ale rozhlížejí se po investicích, které jim dlouhodobě s nižším rizikem zajistí zhruba 5 – 6 %. Zmínění investoři vkládají do takových transakcí peníze vydělané z jejich dlouhodobého podnikání.

 

 

Investice do realit mají své místo v portfoliu každého investora. Aktuální úrokové sazby zatraktivňují investice do realit a ty ve srovnání s nimi mají stále vyšší zajímavé zhodnocení nejen pro skupinu českých privátních investorů.
Lukáš Vácha, člen představenstva a obchodní ředitel pro institucionální a privátní klientelu společnosti Conseq

Skupiny privátních investorů vyhledávají komerční kancelářské nebo retailové nemovitosti s dlouhodobými nájemními smlouvami s očekávaným výnosem okolo 8 – 9 %. V jejich hledáčku jsou investice v Praze, především kancelářské objekty. Napříč celou Českou republikou je zájem o maloobchodní nemovitosti.

Podobná uskupení investorů jsou i zahraniční. Jejich zaměření je dost podobné, a proto se často na transakcích potkávají a bojují o podobný produkt.