Prague,
15
Březen
2018
|
12:49
Europe/Amsterdam

Sraz pod hodinami a pak na nákupy

Zatím jsme se v naší cestě po lukrativních retailových adresách věnovali hlavnímu městu. Je ale čas zavítat na Moravu, Brno má totiž také svoje „high-streets“, tedy ulice, které jsou pro obchodníky lákavé svým umístěním a pohybem nákupuchtivých lidí. Dejme si sraz „pod hodinami“ a pojďme nakupovat do České ulice.

Zdroj: Wikipedia Commons​

Česká je jednou z nejstarších v Brně a denně jí projde přes sto tisíc lidí. Osídlená byla už ve 14. století, kdy se nazývala platea Letorum, v 18. století nesla jméno Nová a v 19. byla na počest korunního prince přejmenována na Rudolfskou. Své nynější jméno si nese od roku 1918. Vlastenecký název získala díky setkávání české brněnské kulturní elity kolem knihkupectví Barvič a Novotný a ve známé Brichtově kavárně.

Tradice obchodních domů

Pokud pocházíte z Brna, na Českou chodil nakupovat nejspíš už váš dědeček a možná i jeho rodiče. Je skoro až neuvěřitelné, že už 111 let funguje obchodní dům Vágner, kam si děti chodí kupovat výbavu do školy a další papírenské zboží. Další významnou stavbou je obchodní dům Baťa z 30. letech 20. století, ale tato značka zde nesídlí od začátku. Původně dům společnosti Brouk a Babka však do Baťova stylu skvěle zapadá díky svému funkcionalismu, a tak neznalí vůbec neodhalí, že Baťa je zde až od 90. let.

Vznikají ale i obchody nové. Ať už ve zcela nových budovách nebo v těch rekonstruovaných. Po opravě Sputniku našly své místo prodejny značky Lindex a H&M, v paláci Chlumeckých, který pochází už z 18. století, najdeme Reserved, Mango nebo Deichmann. Mimochodem to je onen dům, kde v 19. století byla Brichtova kavárna, kde se scházeli čeští vlastenci. Toho času zde sídlila i redakce Lidových novin.

A co dělá z České tak přívětivou ulici pro nákupy? Samozřejmě poloha ve středu města. Ta není lukrativní jen pro maloobchod, ale také pro kanceláře a byty, což se odvíjí i na ceně. Jen pro srovnání – zatímco na pražských Příkopech se průměrná cena nájemného prodejních prostor pohybuje kolem 2.650 EUR/m2/rok, v Brně je to 960 EUR/m2/rok.

Dalším významným faktorem je to, že Česká je pěší zónou. Chodce tak nic neruší v procházce po této 360 metrů dlouhé ulici plné obchodů a mohou tak nerušeně korzovat mezi jednotlivými butiky a třeba dojít až na náměstí Svobody.

Unikátní náměstí

Brněnský „Svoboďák“ není typickým náměstím – má trojúhelníkový tvar daný historickými obchodními trasami a potokem a už od počátku jeho existence na něm fungovalo tržiště. V dnešní době tu najdete slavný „orloj“ připomínající obléhání Švédy a jedny z nejstarších domů v Brně. Výjimečné je i pasážemi – z náměstí vedou hned čtyři spojující tento středobod města s okolními ulicemi. Náměstí Svobody drží také jeden obrovský unikát – byl na něm postaven vůbec první vánoční strom v celé Evropě. Tradiční vánoční trhy se zde konají dodnes.

„Svoboďák“ ale není jen o historických budovách a památnících. Své místo si tu samozřejmě našly i obchodní prostory. Malé obchůdky lze najít prakticky po celém obvodu náměstí, v přízemí historických budov, ale samozřejmě také ve zmiňovaných pasážích. Ať už je to pasáž Alfa, Beta, nebo ta v domě pánů z Lipé (mimochodem v tomto domě na vás čeká i rozhledna). Každá má jinou atmosféru a nabídku. Z větších značek na náměstí zakotvily například Humanic nebo UrbanStore.

Kontroverzní obchodní dům

Skoro se zdá, že Brňané si libují v řecké abecedě. Po Alfě a Betě totiž na náměstí Svobody najdete i Omegu, jejíž stavba vzbudila ve své době mnoho emocí. Na místě současného paláce Omega byl obchodní dům už v roce 1933, ale v roce 1988 byl kvůli špatné statice zbourán. Na parcele pak vznikla právě Omega, která do historického centra přinesla moderní architekturu. Slavnostně se veřejnosti otevřela v roce 2006 a kromě obchodů v ní najdete i restaurace a byty.

Zdroj: DesignMag

Příště ještě na chvíli zůstaneme v centru Brna a podíváme se na Masarykovu ulici. Máte tip, kam bychom se svým výletem po retailových lokacích měli zavítat příště? Napište na katerina.velfelova@cbre.com.