Praha,
14
Duben
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Trh realit: Roste zájem o prodej a zpětný pronájem nemovitostí

Bang & Olufsen prodal a zpětně dlouhodobě pronajal svůj kopřivnický průmyslový areál společnosti investiční společnosti Palmer Capital.
Počet Sale & Leaseback transakcí na českém trhu se zvyšuje.
Investoři mají zájem o menší i větší investiční příležitosti (od 1,5 mil. do 15 mil. €).
Yield se pohybuje od 8,5 – 10 %.

Bang & Olufsen

Na českém realitním trhu roste zájem o transakce typu Sale & Leaseback, tedy prodeje nemovitosti a jejího zpětného dlouhodobého pronájmu. Majitelé nemovitostí se tak snaží využít finance alokované ve vlastnictví nemovitostí do investic na svůj rozvoj nebo nové akvizice. Vyplývá to z průzkumu společnosti CBRE, která nedávno realizovala transakci prodeje a zpětného pronájmu v kopřivnickém průmyslovém parku pro svého klienta, společnost Bang & Olufsen.

Transakce Sale & Leaseback představuje možnost řízení cash flow u dlouhodobých aktiv, kterými nemovitosti rozhodně jsou. Zájem je především ze strany majitelů kancelářských objektů nebo industriálních nemovitostí. Majitelé ztrácejí povinnost starat se o majetek, získávají další finanční prostředky pro svůj rozvoj, přičemž předmětné nemovitosti jsou jim nadále k dispozici.

„Domníváme se, že jde o nový narůstající trend, ve kterém se firmy snaží využít peníze alokované ve vlastnictví nemovitostí do investic rozvoje či nových akvizic. Sale & Leaseback, coby nástroj řízení likvidity, také pomáhá firmám vylepšit finanční ukazatele. Velmi dobré klíčové finanční ukazatele pak přispívají ke zvýšení úvěrové bonity firmy. A s lepší bonitou může společnost získat další zdroje financí pro své podnikání,“ komentuje trend Richard Curran, Managing Director společnosti CBRE.

CBRE na přelomu roku 2013 a 2014 úspěšně završila transakci Sale & Leaseback průmyslového objektu společnosti Bang & Olufsen o výměře 16 400 m2 pronajímatelných ploch, který zůstává nadále v průmyslovém areálu s patnáctiletou nájemní smlouvou. „Aby se dalo hovořit o transakci Sale & Leaseback, prodej nemovitosti musí být propojen se zpětným pronájmem objektu na dobu nejméně pěti let, doporučujeme ale deset a více let, což má pozitivní vliv na výši kupní ceny objektu,“ vysvětluje Jan Hospodář, Head of Sales and Acquisitions společnosti CBRE.

Investoři se dnes zajímají jak o větší investiční příležitosti (transakce na úrovni 10 – 15 mil. €), tak i o menší nemovitostní celky na úrovni 1,5 – 2 mil. €. Typicky poptávanými objekty jsou kancelářské objekty nebo industriální nemovitosti dvou typů - perfektní „A class“ objekty v Praze a dalších velkých českých městech, kde jsou investoři připraveni platit yield kolem 8,5 – 9,5 %. Další velkou skupinu představují starší nemovitosti, ve kterých se nachází zajímavý nájemce či je možné tyto nemovitosti velmi snadno opětovně pronajmout (v takovém případě jsou investoři ochotni platit 9,5 - 10 % yield.