Praha,
21
Říjen
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Za stěhováním firem na českém trhu stojí především úspory nákladů a lepší standard služeb

CBRE: studie Proč se firmy nejčastěji stěhují

  • Úspory nájmů a provozních poplatků, lepší komfort a služby.
  • Potřeba konsolidace prostorů z více lokalit, expanze.
  • Firmy se stěhují na „dobré adresy“, kde sídlí jiné firmy z jejich oboru.
  • Odklon od „open space“ k „activity based working environment“.
  • IT společnosti preferují Prahu 4 (Pankrác, Budějovická), Prahu 8 (Karlín) a Chodov.
  • Banky se soustředí především na oblast Prahy 4 a Prahy 5.
  • Poradenské firmy jsou hlavně v centru Prahy, farmaceutické na Praze 8, Praze 5 – Andělu a Smíchově.
  • Za posledních pět let bylo v bankovním sektoru podepsáno 38 % všech smluv v lokalitě Pankrác – Budějovická.

Co vede firmy ke změně sídla společnosti? Z jakého důvodu opouštějí stávající kancelářské prostory? Které lokality nejčastěji vyhledávají? Jakou roli hraje v rozhodování zlepšení standardu a služeb? Společnost CBRE, mezinárodní poradenská společnost v sektoru nemovitostí, zkoumala zájem o relokace kancelářských prostor.

Společnosti zvažují stěhování především z důvodu úspor nájmu a provozních nákladů. Nové kancelářské budovy už bývají prostorově efektivnější a levnější na provoz, a tak mohou i relativně malé firmy leccos uspořit. Pronajímatelé se snaží nalákat nové nájemce a to například prostřednictvím vysokých příspěvků na vnitřní vybavení, čímž motivují nájemce preferovat relokaci před přejednáním nájemních podmínek v současných kancelářích.

„V současné chvíli jsou jedním z hlavních důvodů stěhování firem lepší nájemní podmínky a lepší standard služeb. Mnoho firem tuto otázku řeší také společně s potřebou konsolidace svých prostor z více lokalit do jedné,“ říká Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE a dodává, že se pak jedná spíše o větší poptávky, řádově tak firmy mohou poptávat prostory o velikosti několika tisíc m2. Dalším důležitým motivem stěhování je fakt, že stále více společností, které pronajímají kanceláře ve stejné budově 10 a více let by chtělo zlepšit primárně standard a vybavení kanceláří, ale také služby a dostupnost.

Nově postavené administrativní budovy nabízí komfortnější prostředí, energeticky šetrnější provoz, vyspělejší technologické zázemí v porovnání se staršími budovami a to za stejných či podobných nájemních podmínek. „V poslední době pozorujeme výrazný trend, ve kterém velké nadnárodní společnosti přecházejí od tradičního typu kanceláří (open space / dělené kanceláře) k inovativnímu pracovnímu prostředí, které je přizpůsobené dle typu aktivit tzv. „activity based working environment“. Administrativní budovy, ve kterých v současné době společnosti sídlí, jim neumožňují technicky provést proměnu kanceláří, a proto volí raději úplně nové prostředí,“ vysvětluje situaci na trhu Lukáš Radouš, Senior Project Manager, z oddělení Building Consultancy společnosti CBRE.

IT na Chodově, bankovní sektor na Pankráci a poradenství v centru

Téměř 38 % všech smluv podepsaných v posledních pěti letech v bankovním sektoru bylo podepsáno v lokalitě Pankrác – Budějovická. 20 % všech smluv ze sektoru poradenských služeb bylo za stejné období podepsáno v centru města a IT sektor si stále drží v oblibě lokality Pankrác – Budějovická a Chodov. 25 % smluv pro IT společnosti bylo za posledních pět let podepsáno na Pankráci a Budějovické a 21 % smluv se uzavřelo na Chodově. Farmaceutické firmy se koncentrují především na Praze 8 a Praze 5, Anděl.