Praha,
14
Červenec
2016
|
11:54
Europe/Amsterdam

Do roku 2020 je naplánováno nejvíce kancelářských projektů v Dejvicích

Shrnutí

Společnost CBRE, světový lídr v sektoru komerčních realitních služeb, vydala studii plánované výstavby kancelářských realit v Praze do konce roku 2020, která potvrdila progresivní vývoj developerských projektů. Rozsáhlou výstavbu lze dle plánu nově předpokládat převážně v Dejvicích. V Evropské ulici by do konce roku 2020 mělo vzniknout 124 300 m2 nových kancelářských ploch.

Zájem o kancelářské prostory neustále roste. Stále více firem vstupuje na český trh a oblíbenou lokalitou pro umístění kanceláří a sídla zahraničních společností je Praha. Pozitivní ekonomický vývoj také zvyšuje poptávku ze strany stávajících firem, které již vnímají atraktivní a kvalitní pracovní prostředí, jako efektivní nástroj personální politiky, ovlivňující spokojenost a tím i výkonnost zaměstnanců. Poptávané jsou převážně nové, vysoce kvalitní kancelářské prostory s širokou nabídkou služeb.

Trend růstu objemu developerských kancelářských projektů, který byl zaznamenán již v předchozích letech, proto dále pokračuje. V letošním roce bude realizována výstavba kancelářských prostor o celkové výměře cca 40 000 m2. V následujících letech objem výstavby kanceláří v Praze dle plánu několikanásobně vzroste (viz graf).

Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE
Celkově by se v Praze mělo do roku 2020 dokončit dalších 694 100 m2 moderních kancelářských ploch v 52 projektech, z nichž cca 163 800 m2 je aktuálně ve výstavbě. Co se týče stavebního povolení, disponuje jím 455 000 m2 kancelářských ploch, které jsou aktuálně ve výstavbě či plánované. Průměrná velikost plánovaného projektu v Praze je 13 300 m2.
Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE

 

 

 

Zdroj: CBRE Research

Klienti již klasicky projevují zájem o kancelářské destinace, jako je Pankrác a Budějovická, které jsou oblíbené hlavně společnostmi, podnikajícími ve finančním sektoru. Nabídka kanceláří v této lokalitě se v nejbližší době rozšíří o dalších cca 54 200 m2 vysoce kvalitních kancelářských prostor třídy A v této lokalitě, jejichž výstavba již byla zahájena. Destinace je oblíbená převážně díky dobré dostupnosti osobní i veřejnou dopravou, kdy cesta do centra trvá pouze několik minut. Další rozsáhlý developerský projekt byl zahájen v Karlíně, který se nachází v přímém sousedství centra města a nabízí velmi dobrou občanskou vybavenost. Největší množství plánovaných kancelářských ploch s dokončením do roku 2020 je dále očekáváno v lokalitě Dejvice-Evropská ulice a Centrum města. Kancelářské huby se budou dále rozšiřovat také do Holešovic nebo Letňan (viz graf).
 

 

Zdroj: CBRE Research

Plánována výstavba v Dejvicích, kdy je do konce roku 2020 očekáván vznik nových kancelářských ploch na Evropské ulici o celkové rozloze 124 300 m2 (viz tab.), představuje určitou změnu v tržních preferencích. Přestože je Evropská ulice klíčovým propojením mezi centrem města a letištěm a tudíž i klíčovou cestou do Prahy, dosud se jednalo z pohledu kanceláří o velmi málo využívanou a rozvinutou oblast, která nesplňovala požadované parametry. Dlouho zde chyběla kvalitní doprava i nabídka služeb, což se postupně, s prodloužením metra linky A, pozitivně mění. Z důvodu kapacity lze očekávat další výstavbu také v okrajových částech města.

Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE
S novou výstavbou se však objevují další populární lokality, kde by do budoucna mohly vznikat nové kancelářské huby jako například kolem stanic metra Jinonice a Radlická.
Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency společnosti CBRE 

Zdroj: CBRE Research