Praha,
06
Říjen
2015
|
17:18
Europe/Amsterdam

Česká republika vévodí investicím do komerčních nemovitostí v regionu CEE

Objemy investic do nemovitostí ve střední a východní Evropě dosáhly ve třetím čtvrtletí rekordní úrovně.

Shrnutí

Podle poslední zprávy CBRE se investice do komerčních nemovitostí (CRE) v rámci střední a východní Evropy (CEE) ve 3. čtvrtletí zvýšily na rekordních 5,3 miliard €, což představuje nárůst objemu o 6 %.

Zatímco v roce 2014 zaznamenaly nejvyšší investice kancelářské prostory (44 % z celkového objemu), tento rok vede maloobchod se 41 % z celkového objemu investic. Více než dvě třetiny maloobchodních transakcí tvořily výběrové nemovitosti, umístěné v hlavním městě nebo ve velkých regionálních městech. Investory lákají tyto typy investic, protože výkonnost aktiv je ověřená, jak po stránce návštěvnosti, tak po stránce obratů nájemců, tudíž je téměř garantována stabilita příjmů z nájmu.

Hvězdou v regionu CEE je Česká republika se zvýšením o 130 % oprotistejnému období v roce 2014, neboť v tomto roce byla uzavřena řada významných obchodů s nemovitostmi ojedinělými svým charakterem, např. Palladium a rezidenční portfolio RPG Byty. Tyto dvě transakce samotné představují téměř čtvrtinu celkového objemu investic do komerčních nemovitostí v roce 2015.

Polsko si zachovává svou atraktivitu s rozmanitým profilem transakcí a s množstvím plánovaných obchodů, jejichž uzavření se předpokládá ve 4. čtvrtletí, nicméně celkový objem je ve srovnání s minulým rokem nižší o 15 %.

Z důvodu nestabilního politického prostředí zaznamenalo Rusko snížení objemu CRE investic o 13 %.

Investice do kanceláří poklesly o 36 %, nicméně si zachovávají významný podíl v CRE investicích.

Menší trhy jako např. Rumunsko a Slovensko registrují dvojciferný pokles investičních obchodů oproti roku 2014. V obou zemích by však probíhající transakce mohly být do konce roku dokončeny a výsledek tak zvrátit.

V rámci všech hlavních zemí střední a východní Evropy pokračuje zvyšování cen nejkvalitnějších nemovitostí, neboť zájem investorů o tento typ aktiv neustává. Ty jsou obvykle obsazeny prvotřídními nájemci zajišťující dlouhodobou stabilitu a návratnost investice.