Praha,
31
Červenec
2012
|
00:00
Europe/Amsterdam

KARLÍN DOMINUJE PRAŽSKÉMU KANCELÁŘSKÉMU TRHU

Podle CBRE je Karlín nejvyhledávanější kancelářskou oblastí v Praze. Přestože je Karlín mezi devíti pražskými kancelářskými lokalitami třetí, co se velikosti týče (za oblastmi Pankrác-Budějovická a Centrum města), nepochybně dominuje celé metropoli v objemu čisté realizované poptávky, tedy celkového množství pronajatých prostor bez renegociací.

Za poslední rok bylo v Karlíně nově pronajato více než 55 600 m2 kancelářských prostor, tedy skoro jedna třetina čisté realizované poptávky celé Prahy. Téměř 20% nových nájemců, kteří se do této lokality přestěhovali, přilákal vůbec první velký projekt v Karlíně – River City, a našli tak svá sídla v projektech Danube House, Nile House nebo Amazon Court.

Navíc se šest z deseti největších nových smluv uzavřených během posledního roku v celé Praze podepsalo v Karlíně, mezi nimi například předpronájem vydavatelství Economia v Karlín Hall I nebo nový nájem Equa Banky na Amazon Courtu.

Jana Prokopcová, vedoucí oddělení výzkumu trhu, dodává: „Karlín se rozvíjí velice rychle zejména proto, že se majitelům budov daří poskytovat prostory nejvyšší kvality v úplně nových budovách za pro nájemce zajímavých podmínek. Nicméně nová výstavba je podpořena i aktuálním nedostatkem volných kvalitních prostor v centru města a dalších přilehlých oblastech jako jsou Pankrác či Anděl.“

Nové prostory v Karlíně

Karlín byl nejaktivnější lokalitou také z hlediska nově dokončených prostor. Podle statistik CBRE bylo za poslední rok v Karlíně dokončeno 6 nových kancelářských budov o celkové rozloze 71 900 m2, mezi nimi například Futurama Business Park, Main Point Karlín, Keystone Office Building nebo River Garden Office I, do kterých přestěhovaly svá sídla velké společnosti jako Kooperativa, ADP nebo Unilever. Dalšími lokalitami, kde bylo dokončeno nejvíce budov, jsou Pankrác-Budějovická a Smíchov-Anděl, nicméně v obou dohromady shodně jako v Karlíně, tedy šest.

Karlín ve výstavbě

CBRE očekává, že se bude pozice Karlína, jakožto třetí největší kancelářské lokality, dále upevňovat. „V současnosti jsou v Karlíně ve výstavbě dvě budovy, první a druhá fáze Karlín Hall, ale vzhledem k velkému množství budov se stavebním povolením, např. další fáze Corso Karlín, Futurama Business Parku nebo River Garden, očekáváme, že výstavba v oblasti ještě naroste“, dodává Jana Prokopcová.
Více