Prague,
15
Prosinec
2017
|
14:00
Europe/Amsterdam

Křižovatka historie a luxusu

Jen málokteré místo v ČR se může pochlubit tak bohatou historií. Rozhodně ale není opuštěným pomníkem. Naopak – pulzuje na něm život, je meeting pointem pro obyvatele Prahy i turisty a také jednou z nejluxusnějších maloobchodních adres u nás. Mluvíme samozřejmě o Václavském náměstí. Dejte si s námi obrazný sraz “pod ocasem” a pojďte se s námi projít po další z nejlepších retailových lokalit v Praze.

Václavské náměstí bylo místem obchodu již od doby svého vzniku v roce 1348. Na Koňském trhu se obchodovalo s koňmi, senem, slámou a obilím až do roku 1877. Spolu s dokončením Muzea království Českého (dnešní Národní muzeum) se na náměstí začal rozvíjet pouliční ruch a přibývalo i obchodů. Před 1. světovou válkou již bylo Václavské náměstí plnohodnotným obchodním bulvárem s luxusními obchody. Na Václaváku jste mohli sehnat vše. Za první republiky zde byly obchody s galanterií, ale i přepychovým zbožím – šperky nebo hedvábím. Od roku 1929 k náměstí také neodmyslitelně patří Baťův dům. Dnes nabízí pouze prodejnu, ale v době svého vzniku zde byla i pedikúra, opravna punčoch nebo bistro.[1]

Další velmi výraznou stavbou je Dům módy. Ten se otevřel veřejnosti po 2. světové válce v horní části Václavského náměstí na místě poničeného domu U Nigrinů. V roce 1956 byl slavnostně otevřen jako výkladní skříň československého oděvního a obuvnického průmyslu. A móda se zde prodává i dnes.
 

Suchou nohou od Muzea až na Můstek

V dnešní době už se to nepodaří, ale dříve bylo Václavské náměstí a jeho okolí doslova protkáno pasážemi, které nabízely zázemí pro další obchody a pro zákazníky úkryt před nepřízní počasí. Najít jste v nich ale mohli i pojišťovnu nebo divadlo. Mnoho z nich si svou funkci zachovalo dodnes a obdivovat lze i výjimečnou architekturu nebo moderní umění, jako je tomu např. v pasáži Lucerna, kde je zavěšena socha Kůň od Davida Černého.
 

Budoucnost ve znamení změny

Ač je dnes Václavské náměstí hojně navštěvováno za účelem nákupů, s napětím je očekávána plánovaná revitalizace podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Nové řešení cílí na větší pohodlí chodců a celkové oživení prostoru. Rozšíří se chodníky, přibude stromořadí a třeba takzvané provazce – pásy dlažby s římskými číslicemi. Již v roce 2018 by se mělo začít s pracemi ve spodní části Václavského náměstí. Spolu s dalšími projekty v okolí by rekonstrukce měla přispět ještě k větší atraktivitě pro běžného návštěvníka, ale i pro maloobchod. Developerské projekty společností Crestyl a Flow East – Savarin a Květinový dům do lokality přidají nové nákupní plochy a zároveň i architekturu - jen plocha nákupních pasáží by se měla zvětšit o téměř 4.000 m2. Budoucnost je tak ve znamení nových a příjemnějších nákupů.


 

 

 

 

 

 

 

 

Vánoce v centru Prahy

Pořád nemáte tu správnou vánoční náladu? Zkuste se, i přes snahu najít ty nejlepší vánoční dárky, zastavit právě na Václaváku. Naláká vás svou atmosférou duchu Vánoc a dýchne tu správnou sváteční atmosférou.

Václavské náměstí je totiž každoročně vedle Staroměstského náměstí proslulé svými nádhernými vánočními trhy. Ty ozdobí desetimetrový umělý strom se zakomponovaným 3D betlémem, světelná a hudební show a také pohled do pražské historie, kdy se v prostoru tržiště budou zrcadlit reálné historické výjevy a události, budeme se moci projít po nové vyhlídkové terase pod portály Chrámu svatého Víta a stylizovanou siluetou Hradčan. Chybět prý ani nebudou oblíbené fotokoutky, multifunkční pódium i každodenní bohatý kulturní program.[2]Trhy na Václavském náměstí letos začínají v sobotu 2. prosince a potrvají až do 6. ledna 2018.[3] Nazdobené stánky budou po celou dobu otevřeny od 10 do 22 hodin, stánky s občerstvením až do 24:00. Navíc se každý den, vždy v celou hodinu (od 17.00) rozsvítí stejné dva hudební motivy jako na Staroměstském náměstí. Jo, a nezapomeňte sdílet své vánoční nadšení pod #trhypraha :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak ať už navštívíte Václavské náměstí kvůli své historii, nakupování či kvůli vánočním přípravám, věřte, že to bude vždy super zážitek!