Praha,
02
Říjen
2015
|
11:13
Europe/Amsterdam

Na návštěvě v Economii – Rozhovor s Milošem Čermákem

Miloš Čermák: Openspace je terčem vtipů, pro naši práci je ale funkční a pohodlný

Shrnutí

Ke jménu Miloše Čermáka se pojí celá řádka profesí. Je komentátorem, autorem povídek, sloupkařem, blogerem, konzultantem, vysokoškolským učitelem nebo vydavatelem. V letech 1991 až 2003 byl reportérem časopisu Reflex, mezi lety 2003 a 2005 šéfkomentátorem Lidových novin. V současnosti působí jako šéfredaktor serveru iHNED.cz a téměř denně si tak může užívat netradiční prostory vydavatelství Economia v pražském Karlíně.

Začneme otázkou, kterou Vám v naší štafetě předává Václav Štrupl ze společnosti Bonami: Hospodářské noviny nyní sídlí v Karlíně v obrovském moderním open space. Zajímalo by ho, jak se taková osobnost, s velkým O, srovnává s tímto typem prostoru? Člověka vaší výšky by si představil spíš v nějaké vlastní kanceláři.

Miloš Čermák, šéfredaktor ihned.cz
Za posledních pětadvacet let jsem měl snad všechny druhy kanceláří. Počínaje bláznivým, ve dne i v noci fungujícím domkem na Alšově nábřeží, kde sídlil v letech 1991 až 1993 Reflex (dnes je součástí hotelu Four Seasons), přes sterilní kanceláře Reflexu na Žižkově, až po newsroom Lidových novin na Andělu. Když jsem byl čtyři roky na volné noze a podnikal, měl jsem svou kancelář Na Poříčí. Bylo to moc hezké a šikovné místo a byl jsem tam moc rád. Ale stejně je asi dnešní newsroom Economie v Karlíně nejhezčím a nejpříjemnějším místem, kde jsem za celou tu dobu pracoval.
Miloš Čermák, šéfredaktor ihned.cz

Vyhovuje mi esteticky i funkčně. Dobře se tu pracuje a fajn je i poloha. Karlín se za poslední roky stal zajímavou čtvrtí a je odtud jen kousek do centra. A co se týče mé výšky? 207 centimetrů vysoký člověk se v kanceláři, se stropem vysokým patnáct metrů prostě nemůže cítit špatně.

Co se týče lokality pro kanceláře, jaká je Vaše volba? Holešovice, kde jste sídlili předtím, nebo Karlín? Jaké výhody a nevýhody mají z hlediska kanceláří obě lokality?

„Economia nebyla předtím v Holešovicích, ale na Letné, což jako rozený Holešovičák rozlišuju. Letná je nádherné místo, s výhledem a dobrou dostupností, ale Karlín je dnes živější a v něčem i příjemnější. Rozhodně tu vzniká víc zajímavých podniků jako restaurací, vináren, hospod nebo bister. A taky zanikají, což k tomu patří. Letná jako by se svého potenciálu lekla a přestala se rozvíjet.“

Jaké jsou pro Vás výhody open space? A to jak přímo z pozice šéfa, tak pro zaměstnance?

„Na open space se všeobecně nadává, je to velké téma i námět na spoustu vtipů. Když jsem se v roce 2005 poprvé stěhoval do openspacu na Andělu do nové budovy Mafry, měl jsemz toho stres. Ale pro práci, kterou dělám, je prostě open space funkční a pohodlné uspořádání. Zvlášť když je tak dobře udělaný jako v Economii v Karlíně (velký prostor, vynikající akustika, dostatek zasedaček atd.). Myslím, že to platí pro šéfy i ostatní. Nevýhody jsou zřejmé, nedostatek soukromí a horší podmínky pro práci, pro kterou je třeba soustředění. Ale myslím, že je výhody převažují.“

Sídlo Economie v Karlíně se loni probojovalo do short listu soutěže CBRE Zasedačka roku. Jakými největšími vychytávkami či zajímavostmi disponují vaše kanceláře?

„Už jsem to částečně popisoval v předchozích odpovědích. Kdybych ale měl vyzvednout jednu vychytávku, tak je to tzv. backstage. Místo s přírodní zelení, kde si můžete sednouts návštěvou nebo s notebookem a prací, na kterou se potřebujete soustředit.

Na závěr máte možnost předat pomyslnou otázkovou štafetu někomu dalšímu. Kdo to bude?

„Zeptal bych se designérky Martiny Pištělákové. Její doménou, jak se zdá podle pořadu „Jak se staví sen“, je spíše navrhování obytných prostor. Najímají si ji i firmy? Resp. jsou u nás firmy zvyklé najímat si designéra, aby jim navrhl např. novou zasedačku?“