Prague,
26
Září
2018
|
14:24
Europe/Amsterdam

Na změnu firemní kultury v digitální ekonomice musíte zaměstnance připravit

Společnost CBRE, světový lídr v oblasti komerčních realitních služeb, zorganizovala v rámci projektu CBRE Zasedačka roku ve spolupráci se Dnem spolupráce odkudkoli, který každoročně pořádá Microsoft, diskusní setkání na téma Zaměstnanec v digitální ekonomice aneb jak jsme připraveni na očekávání (nejen) mladých. Ze setkání vyplynulo, že jedním z hlavních problémů při přechodu na digitální ekonomiku je nepřipravenost vlastních zaměstnanců a managementu na změny v řízení a stylu práce. Akce proběhla ve spolupráci se společnostmi Microsoft, Johnson & Johnson, Aon Hewitt, Amcham a Proudly.

Představám a očekávání mileniálů se věnuje také průzkum společnosti Microsoft, z něhož vyplynuly tři faktory, které brzdí modernizaci firemní kultury v Česku. Jsou to:

  • soustředění na čas strávený v kanceláři, spíše než na výsledky a kvalitu práce,
  • nedostatečná spolupráce a sdílení mezi týmy a
  • nízká samostatnost a proaktivita zaměstnanců, kteří často čekají na přesné zadání úkolu.

Modernizace firemní kultury je pro české manažery tématem číslo jedna. Dvě třetiny (64 %) uvedly, že potřebují hlavně zlepšit spolupráci, zapojení a produktivitu zaměstnanců. Až poté následuje optimalizace procesů, inovace produktů či zkvalitnění interakce se zákazníky,“ říká Lenka Čábelová, manažerka komunikace, Microsoft Česko a Slovensko.

Technologie mají lidem pomoci pracovat chytřeji – ne více a déle

Člověk, kterého práce baví a který se na ni dokáže soustředit, dokáže v krátkém čase mnohem více, než když jen rutinně plní zadání, které ho nezajímá. Moderní technologie tomu mohou pomoci, ale nestačí je nakoupit. Lidé musí rozumět tomu, jak tyto nástroje používat,“ zdůrazňuje Lenka Čábelová. Ve firmách, jež zavedly takovou digitální kulturu, pracuje dvakrát více lidí v tzv. flow, tedy ve stavu soustředěné motivace, kdy podávají nejvyšší výkon. Množství lidí, kteří přichází s novými nápady, se ztrojnásobil a angažovanost vzrostla čtyřikrát.

Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE
Řízení lidí zaměřené na výsledky musí být založené na vzájemné důvěře a odpovědnosti. Zaměstnanec, díky možnosti zůstat doma nebo si přizpůsobit pracovní den rodinným aktivitám, nechce ztratit důvěru v něj vloženou. Proto má snahu odvést svou práci co nejlépe.
Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE

Roste obliba kanceláří, které podporují setkávání a sdílení

Ke změně stylu práce a firemní kultury výrazně přispívají i flexibilní kancelářské prostory. To potvrzuje i letošní studie CBRE EMEA Occupier Survey 2018, která uvádí, že podíl společností, které vůbec nevyužívají flexibilní prostory, poklesne z 35 % na 21 % během tři let. V oblibě jsou zejména tzv. co-workingové prostory. V příštích třech letech počet firem využívajících co-workingové prostory vzroste o 20 procentuálních bodů na 56 %.

Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE
Mladí lidé vyrůstají a studují v prostředí, kdy je možné během dne volně fungovat a učit se po kavárnách nebo v moderních knihovnách. Při hledání práce budou vyhledávat firemní kulturu, která jim bude blízká díky návykům získaných ze studií a z běžného života.
Filip Muška, Workplace Consultant společnosti CBRE

„Po přestěhování do nové kanceláře, jejíž páteř tvoří 4patrový co-workingový prostor, vzrostly spolupráce, inovativnost a produktivita zaměstnanců o zhruba 30 %,“ dodává Lenka Čábelová.

Zdroj: Průzkum, který pro Microsoft realizovala agentura Ipsos Mori. Zahrnul vedoucí pracovníky 763 středně velkých a velkých firem (nad 250 zaměstnanců) v Rusku, Polsku, Řecku, Maďarsku, Rumunsku a České republice. V Česku šlo o 109 firem. Průzkum se zaměřil na tři odvětví: finanční služby, retail a výroba.