Prague,
02
Březen
2018
|
10:00
Europe/Amsterdam

Národní nenárodní

Pokračujeme v naší procházce po hlavních nákupních tepnách Prahy. Už jste s námi prošli Pařížskou, Václavské náměstí, Příkopy i Rytířskou. Dnes se vydáme z Příkopů přes Jungmannovo náměstí na Národní třídu. A také do Spálené ulice. Nejednomu člověku, který je v Praze krátce, tyto ulice totiž zamotaly hlavu, protože když jedete na Národní, vystoupíte z tramvaje nebo metra právě ve Spálené.

Národní třída má celkem dost společného s Příkopy – i ona vznikla zasypáním původních hradeb, a i zde byly vysázeny stromy. Říkalo se jí proto V nových alejích nebo Nové aleje, právě pro odlišení od ulice Na příkopě, která nesla označení Staré aleje. Později byla přejmenována na Ferdinandovu třídu na počest císaře Ferdinanda V. Dobrotivého, který v Praze žil od své abdikace až do své smrti v roce 1875. Po vzniku ČSR ulice dostala jméno Národní, které jí s přestávkou během druhé světové války zůstalo.

Na Národní můžeme najít spoustu významných budov a institucí – Akademii věd, Českou advokátní komoru ad., obchodům je věnována spíše část blíže Jungmannovu náměstí, kde si své prodejny otevřely značky jako Pietro Filipi nebo Humanic. Významnou obchodní ulicí je i ulice kolmá na Národní třídu – Spálená. Ta své jméno nese od 16. století poté, co při požáru lehlo popelem asi 20 domů a jak již zaznělo v úvodu – právě ve Spálené jsou umístěny stanice metra Národní třída i stejnojmenná zastávka tramvaje.

 

Dva obchodní domy vedle sebe

Určitě ho nepřehlédnete. MY Národní, dříve Máj, byl postaven v 70. letech 20. století na křižovatce ulic Národní a Spálená. Za jeho návrhem stojí liberecký ateliér SIAL, který založil autor televizní věže na Ještědu Karel Hubáček. Máj byl vůbec první stavbou v novém stylu high tech a dostalo se mu za to pozornosti i v zahraničních médiích. V roce 2006 byla stavba prohlášena za kulturní památku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: mystores.cz

Současný vlastník – společnost Tesco Stores ČR, která nyní obchodní dům prodáváobchodní dům vlastní už od roku 1996. My Národní je jedním z prvních obchodních domů s novou koncepcí uspořádání, který společnost začala zavádět právě v České republice. Součástí přechodu na novou koncepci byla i rozsáhlá rekonstrukce v roce 2009. Celkem má obchodní dům 7 nadzemních a 3 podzemní patra, zákazníkům slouží 6 z nich a nakoupit zde můžou od potravin přes drogerii po domácí potřeby a oděvy až 400 značek, z nichž 100 je k dostání pouze zde.

V roce 2014 přibyl hned vedle My Národní nový komplex – obchodní a společenské centrum OC Quadrio, které je obchodním domem My Národní propojen. Architektonické provedení celého komplexu Quadrio vypracovalo studio Cigler Marani Architects a při leteckém pohledu objekt připomíná čtyřlístek. Součástí je kromě obchodů také kancelářská a obytná část.

Obchodní centrum se rozkládá na ploše přes 8 500 m2 (dvě nadzemní a dvě podzemní podlaží) a můžete zde navštívit přes 60 obchodů, restaurací a služeb. Na menším nádvoří, které vzniklo u obchodního centra, také vznikla jedna z nových atrakcí Prahy – socha Franze Kafky od umělce Davida Černého. A tak při cestě za nákupy můžete obdivovat i moderní umění.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: quadrio.cz