Prague,
18
Srpen
2017
|
12:19
Europe/Amsterdam

Poznejte s námi Pařížskou ulici v Praze!

Noblesní, elegantní, světová. Taková měla být už od začátku Pařížská ulice. Spojnice Staroměstského náměstí a Vltavy vznikla na přelomu 19. a 20. století a už při výstavbě chtěli architekti ukázat, že Praha dokáže být kosmopolitní. Původní plány počítaly s tím, že Pařížská bude součástí městského bulváru, který by procházel od Národního muzea přes Václavské náměstí, Staré Město, Staroměstské náměstí a Josefov na Letnou a dále k budově valného shromáždění. Z tohoto smělého nápadu sešlo, ale Pařížská ulice postavena byla a inspiraci ve Francii nezapře dodnes.

 

Rabín, car a Čech

Na konci 19. století začala asanace Josefova. Při ní zmizelo kolem 500 domů a vznikly nové, novobarokní a secesní. Zachována ale zůstala Staronová synagoga - jedna z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským účelům a nejstarší dochovaná stavba Josefova.

 

Obrázek 1 - Staronová synagoga, pohled z Pařížské ulice. Zdroj: turistika.cz

 

 

Nová ulice, pojmenována v roce 1901 na počest ruského cara Mikuláše II. Mikulášská, se začala budovat od Staroměstského náměstí a s výstavbou se postupně pokračovalo do nitra bývalého ghetta. Schierův dům, kde dnes najdeme Boutique Cartier, je tak jednou z nejstarších budov v ulici a v jeho přízemí fungovaly obchody již od roku 1900. V domě také bydlel Franz Kafka.

Obrázek 2 - Zdroj: starapraha.cz

 

Jako poslední byl v letech 1905 - 1908 vybudován most Svatopluka Čecha, který přirozeně navazuje na Pařížskou ulici a náměstí Curieových. Čechův most je nejkratším mostem přes Vltavu a jediný ocelový obloukový most v Praze[1].

Jak se ta ulice vlastně jmenuje[2]

Během výstavby se ulici říkalo Asanační. V roce 1901 byla pojmenována Mikulášská, v roce 1926 se poprvé objevuje název Pařížská. Během 2. sv. války byla přejmenována na Norimberskou, po válce na chvíli nesla název 5. května. Od 8. prosince 1947 je však opět Pařížská.

 

Posel luxusu

V řecké mytologii je Hermés poslem bohů. V případě Pařížské ulice je poslem luxusu. Francouzský výrobce koženého zboží a doplňků Hermès byl totiž v roce 1997 první luxusní značkou, která v Pařížské ulici otevřela svůj butik a lidé v Praze si tak mohli koupit svou „Birkinku“. Ve stejném roce se přidal výrobce proslavený 

především svými kabelkami – Louis Vuitton. Postupně přibývaly i další brandy a Pařížská je dnes synonymem luxusního nakupování. Najdete zde taková jména jako Dior, Cartier, Gucci, Bvlgari. Šperky a hodinky Rolex nebo Philippe Patek můžete obdivovat v butiku Carollinum. Nakoupit zde můžete šaty a boty na slavnostní příležitost – Prada a Jimmy Choo jsou určitě jména, která zná každá žena. Stejně tak zde ale můžete najít i něco pro volný čas, třeba v obchodě Hugo Boss. A odpočinout si pak můžete u kávy v Nespresso Boutique nebo v baru Bugsy’s, který dodává Pařížské šmrnc a řekněte sami, co by to bylo za bulvár bez baru.

Pokud ale do Pařížské nepůjdete za nákupy, obdivovat můžete i stromořadí, které v historické části Prahy není vůbec obvyklé. Na podzim dodává zbarvené listí této výjimečné ulici opět jiné kouzlo a připomíná slavné Champs-Élysées. Trochu Francie si tak můžete užít i v Praze…

 

 

 

Paříž v Praze a Praha v Paříži

Praha má svou Pařížskou ulici a v Paříži zase existuje Pražská ulice. Na rozdíl od své české sestry je ale ta francouzská poklidná a ve znamení klasických malých krámků – knihkupectví, železářství anebo krámek s papírovými draky. Prostě úplný opak nejdražší ulice u nás.[3]

[1] Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cech%C5%AFv_most

[2] Zdroj: http://starapraha.cz, http://www.parizskaulice.cz/historie/

[3] Zdroj: http://www.byty-k-pronajmu.cz/o-ulici-parizska

Další zdroje:

1) http://www.byty-k-pronajmu.cz/o-ulici-parizska

2) http://www.parizskaulice.cz/historie/

3) https://cs.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%99%C3%AD%C5%BEsk%C3%A1_(Praha)

4) https://www.lifestyle.luxusni-bydleni-praha.com/historie-soucasnost-luxusni-parizske-ulice