Praha,
16
Červenec
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Realitní trh průmyslových nemovitostí v ČR: Raketový zájem o pronájem skladů a výrobních hal

V České republice se nachází 4 532 000 m2 moderních skladových ploch, z nichž pouhých 8% (přesně 369 200 m2) je neobsazených. Nejžádanější lokality jsou téměř obsazené a poptávka po průmyslových nemovitostech podle společnosti CBRE stále a prudce roste. Developeři investují také masivně do nákupu pozemků, o pronajaté nemovitosti se zajímají investoři a developeři si mohou nájemce vybírat. „Developeři cítí, že se trhu daří a kdo nemá pozemek, tak neexistuje. Klienty nezajímá, kdo má jak dobrý tým a jak dobře staví, zajímá je, jestli má co nabídnout,“ potvrzuje růst poptávky po průmyslových nemovitostech Filip Kozák, Head of Industrial Agency CBRE pro Hospodářské noviny.

V České republice převládají výrobní průmyslové nemovitosti, které tvoří zhruba polovinu z celkové plochy moderních průmyslových nemovitostí (4,5 milionu m2). V Praze a jejím okolí převládají logistické společnosti, výrobní tvoří pouze asi 15 %. Západní země mají statistiku trochu odlišnou - logistika a obchod včetně on-line tvoří větší podíl na pronájmech než výrobní společnosti. „Je to logické, Česko je pořád cílem výrobních společností, které sem chtějí přesunout své výrobní linky. Pořád se jim vyplatí sem výrobu přesunout z Německa, Francie nebo Belgie, úspora je neskutečně velká,“ dodává Kozák. Zejména pro německé výrobce je Česko výhodné díky své blízkosti a relativně dobré dopravní dostupnosti.

Především v okolí Prahy u dálnice D1 ale pozemky pro sklady docházejí. „Dostáváme se do situace, kdy v etablovaných lokalitách nebude kam růst. Pozemky třeba budou, ale nějakou dobu bude trvat, než se změní územní plán, připraví infrastruktura. Někde odpůrci třeba další rozvoj nepovolí,“ říká Kozák a doplňuje, že nájmy by v některých nejvíce exponovaných lokalitách, především na Praze – východ (Horní Počernice a pozemky u D1) mohly ještě lehce růst, protože poptávka převyšuje nabídku. Při podpisu nájemní smlouvy nejméně na pět let a na velikost 10 000 m2 dnes podle Kozáka „dobrý nájemce“ zaplatí 3,15 – 3,25 eura za 1 m2/měsíc. „Myslím, že za rok by to mohlo být až 3,50 eura,“ míní Kozák s tím, že v Praze by nájemné mohlo zdražit v Horních Počernicích a u D1.

Právě v blízkosti dálnice D1 v obci Nupaky koupila pozemky developerská společnost CTP, která vlastní nemovitosti v řadě českých měst (Brno, Ostrava, Mladá Boleslav). Ačkoliv společnost CTP ještě nemá potřebná povolení pro stavbu, která se rozběhne nejdříve v příštím roce, poptávka po budoucích prostorech je ze stran nájemců velká.

Na druhé straně Prahy, u letiště, koupil nadnárodní developer Prologis od společnosti Skanska projekt pro velké logistické centrum a zahájil spekulativní výstavbu 30 000 m2 prostor k pronájmu. Prologis provozuje v Praze a okolí pět velkých logistických parků, které mají dohromady k pronájmu skoro 540 000 m2, ke konci června jich bylo 93 % obsazených.