Praha,
12
Červen
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Trh komerčních realit v Evropě: Právnické firmy se stěhují do nových kancelářských projektů

Renomované právnické firmy jsou ochotny nadále platit nejvyšší nájemné na trhu. Najímat si totiž budou ty nejlepší kancelářské budovy, které vznikají v centru evropských měst. Vyplývá to z aktuální studie LAW IN EUROPE, kterou publikovala společnost CBRE. Studie byla provedena na evropských trzích a závěry a trendy, které přináší, platí prakticky mezinárodně. Tedy i v České republice.

„Tak, jak se ekonomická situace zlepšuje a dochází k oživení trhu, sledujeme rostoucí počet firem, které poptávají pronájem v nově vznikajících kancelářských projektech. V budovách, které jsou moderní, šetrné a které jim umožní zlepšit efektivitu nákladů při současném celkovém snížení potřebných podlahových ploch,“ Katarina Wojtusiak, Head of Office Agency, Tenant representation & GCS společnosti CBRE.

Ačkoliv drtivá většina firem v advokacii stále pracuje ve stávajících prostorech, snaží se alespoň o rekonfiguraci pracovního prostředí, které mají k dispozici (mnohdy se kanceláře nacházejí v reprezentativních, historických budovách). Velcí hráči na trhu však spíše pokukují po projektech, které nabízejí víc. Mají zájem o takovou konfiguraci prostoru a energií, které povedou k efektivnějšímu využití kancelářských prostor.

„Příkladem jsou dvě největší právnické společnosti v České republice, které se přestěhovaly z historických budov do nově vybudovaných kanceláří. Havel & Holásek například nově sídlí ve Florentinu a White & Case se přestěhovali do nově vybudovaného obchodního a kancelářského centra Na Příkopě 14. Do budoucna očekáváme, že zejména větší právní a advokátní společnosti budou vyhledávat ty nejlepší prostory na trhu a budou ochotny za tato místa platit vyšší nájemné,“ doplňuje Katarina Wojtusiak.

Podle studie LAW IN EUROPE potvrzuje více než 50 % právnických společností vyšší platby – v průměru platí více o zhruba 10 % než je obvyklá tržní cena nájmů. Dále je zde citelný rozdíl mezi tím, co platí mezinárodní společnosti a společnosti, které jsou na daném trhu „domácími“. Ve Francii například mezinárodní společnosti zaplatí v průměru o 11 % více než společnosti „domácí“. Mezinárodní firmy si v Paříži potrpí na exkluzivní adresu, velmi kvalitní budovy a dostatek podlahové plochy (studie uvádí, že mezinárodní firmy mají zhruba o 25 % více podlahových ploch než domácí). Míra neobsazenosti se v řadě evropských zemí pohybuje poměrně vysoko - kolem 15 %. Ta ale zahrnuje i komerční nemovitosti nedobrých kvalit, nacházející se v okrajových lokalitách měst. O tyto nemovitosti není zájem ze strany mezinárodních firem prakticky žádný. Naopak podíl míry neobsazenosti, která by se skládala z vysoce kvalitních nemovitostí a prostor, je nyní minimální.